Darth Vader karakterine hayat veren aktörler

Sanırım Darth Vader karakterini bir şekilde görmeyen yada bilmeyen yoktur. En azından benim çevremde olmadığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Vader, Amerikan Film Enstitüsü tarafından hazırlanmış olan AFI's 100 Years…100 Heroes and Villains listesinde sinema tarihindeki en önemli üçüncü kötü karakter olarak seçilmiştir.

Peki aramızdan kaç kişi imparatorluğun gerçek yüzünü yansıdan yarı mekanik yarı insan olan  Sith Lordu Darth Vader karakterine  hayat veren aktör veya aktörlerin kim olduğunu biliyor.


Yıldız Savaşları serisinin orijinal üçlemesi  A New Hope (Yeni Bir Umut) ,The Empire Strikes Back (İmparator) ve Return of the Jedi (Jedi'ın Dönüşü) filminde giysinin içindeki halini İngiliz halter, vücut geliştirme ve aktörlük yapan David Prowse canlandırılmıştır.


1935' doğumlu olan David ,Star Wars kıyafetleriyle ilgili bir fan grubu olan 501. Lejyon'un liderliğini yapmakta ve bir çok Star Wars organizasyonuna katılmaktadır.

Film boyunca konuşmaları da o yapmıştır ancak George Lucas' ın isteğiyle onun sesi değil James Earl Jones' un seslendirilmesi kullanılmıştır. Lucas bu başarılı seçimi ile o müthiş sesi bizim kulaklarımıza kazandırmış oldu.

James Earl Jones ' sesinden 'Luke, I am your father' sahnesini  her izlediğim zaman, mimikleri olmayan bir karaktere hayat veren James' ın ne kadar başarılı bir seslendirme sanatçısı olduğunu düşünmeden edemiyorum.Filmdeki dövüş sahnelerinde ise rolünü sinema dövüş koreografisi uzmanı olan Bob Anderson' a bıraktı.

Return of the Jedi filminde maskesiz halini ise ünlü aktör, yönetmen, oyun, roman yazarı, şair olan İngiliz Sebastian Shaw canlandırmıştır.

2005 yılında çekilen Revenge of the Sith (Sith'in İntikamı) filminde Hayden Christensen rol almıştır.Sanırım bunu hepimiz biliyoruz.

https://tr.wikipedia.org/wiki/AFI%27n%C4%B1n_100_Y%C4%B1l%C4%B1..._100_Kahraman_ve_K%C3%B6t%C3%BC_Adam
https://tr.wikipedia.org/wiki/David_Prowse

HIrT;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder