Dünya Sinema tarihinin sinemaskop tekniği ile çekilen ilk filmi

Dünya sinema tarihinin CinemaScope (Sinemaskop) tekniği ile çekilen filmi 1953 yılında çekilen ABD yapımı The Robe (Zincirli Köle)  filmidir. Dram türündeki filmin yönetmenliğini Henry Koster üstlenmiştir.

Richard Burton, Jean Simmons ve Victor Mature' un baş rollerini paylaştıkları bu tarihi film CinemaScope çekilerek gösterime verilmiş ilk film olma ünvanını kazandı. Gerçi bu teknikle ilk çekilen film How To Marry A Millionaire (Milyoner Avcıları) idi ama diğeri piyasaya daha önce çıkmıştır.Bu kadar yazdıktan sonra sanırım Sinemaskop tekniğinin ne olduğunu da yazmak lazım.
1953 yılına kadar sinemada bir standart haline gelmiş geleneksel çerçeve oranı olan 1.33:1 aşılmış, ve Sinemaskop teknolojisi ile filmleri beyaz perdeye 2.66:1 gibi geniş bir çerçeve oranı ile yansıtmak mümkün olmuştur. 1950' li yıllarda henüz renklenmediği halde hızla yaygınlaşan televizyona kaptırılmış olan seyircinin sinema salonlarına geri döndürülebilmesi için geniş perde gibi yeni ve göz alıcı teknolojilere gereksinim doğmuştu.

Sinemaskop Hollywood' un televizyona karşı açtığı savaşta ilk kullandığı silahlardan biriydi. Her ne kadar kısa bir süre sonra Sinemaskop sistemi de yerini daha gelişkin başka sistemlere bırakacak olsa da, bu teknolojinin oluşturduğu temeller bugün bile hala geçerliliğini korumaktadır. Teknolojinin temeli standart 35 mm film formatında değişiklik getirmiyordu, sadece çekimde ve projeksiyonda kullanılan özel anamorfik mercekler sayesinde görüntü yanlardan sıkıştırılmış bir şekilde negatife aktarılıyor, gösterim sırasında ise yine benzer anamorfik mercekler aracılığı ile sıkıştırılmış görüntü açılarak / yayılarak geniş ekrana yansıtılıyordu.

HIrT;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder