Das finstere Tal (Dark Valley) - Karanlık Vadi (2014)

Karlarla kaplı Alp eteklerinde bulunan küçük bir köye bir gün atının sırtında bir yabancı gelir. Kendilerinden olmayan insanları aralarında barındırmayı sevmeyen köy halkı Greider adında ki bu yabancıyı önce köylerine almak istemezler. Fakat Greider kışı köyde geçirmek için altın vereceğini söyler. Bu sayede yabancılara yer olmayan bu köyde kendisine bir ev bulur. Bir süre sonra kış iyice bastırır ve yollar kar ile kaplanır.Greider  köyde kalmaya başladıktan kısa bir süre sonra ölümle sonuçlanan kazalar olmaya başlar. Tabi ki bütün gözler adamımız Greider' e çevrilir.

Yönetmenliğini Andreas Prochaska' nın yaptığı Avusturya yapımı filmin western ve gizem türünün başarılı bir karışımı olduğunu söyleyebiliriz.

Filmin ağır ilerleyen bir atmosferi ve temposu olsa da bir yerden sonra sizi içine almayı başarıyor. Bunu da insanın içindeki merak duygusu üzerinden sinsice yapıyor. Filmin görüntü yönetmeni oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Filmi izlerken sisli karların arasında ki manzara görüntüleri insanı kendinden geçiriyor. Filmden rastgele bir sahnenin ekran görüntüsünü yakalayıp onu duvarınıza poster olarak bile asabilirsiniz. Filmin müzikleri de atmosfer ve olaylarla son derece uyum içinde.

Filmin basit bir senaryosu olmasına ve çok başarılı  oyunculuklar olmamasına rağmen, film çekimleri ve müzikleri sayesinde hatırı sayılır bir yere gelmeyi başarıyor.

Filmi özellikle orijinal almanca dilinde izlemenizi tavsiye ederim.Zaten filmde fazla diyalog yok. Arkanıza yaslanın ve atmosferin tadını çıkarın.

İşin özüne gelirsek aslında "intikam soğuk yenen bir yemektir" temalı bir filmdir. Karla kaplı Alp dağlarında da sıcak bir şey bulmak ne kadar mantıklı onuda sorgulamak lazım tabi.

Kovboyların çatılardan uçtuğu bol patlamalı bir western filmi izlemek istiyorsanız bu filmden uzun durun. Basit bir senaryo üzerine kurulu güçlü bir atmosfer ve başarılı müzikle eşliğinde görsel bir yapım izlemek istiyorsanız bu film size göre diyebilirim.

Almanya, Avusturya, Bavarian gibi büyük sinema ödül törenlerinden 25 tane ödül almayı başarmıştır.


http://www.imdb.com/title/tt2650978/awards?ref_=tt_awd

HIrT;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder