Sicario (2015)

Traffic ve The Counselor (Danışman) filmlerini beğendiyseniz Sicario sizin için tam anlamıyla biçilmiş kaftan olacaktır. Eğer beğenmediyseniz aşırı gerçekçi olan bu bol ödüllü filme genede ufak bir şans vermeniz taraftarıyım.

Yönetmenliğini Prisoners (Tutsak) ve Enemy (Düşman) gibi başarılı filmlerden tanıdığımız bol ödüllü Denis Villeneuve üstlenmiştir.

Film de FBI ajanı olan Kate' in uyuşturucu ticareti yapan acımasız Meksika kartelleriyle olan mücadelesi anlatılmaktadır. Bir başka bakış açısıyla anlamsız bol aksiyon yerine konunun öbeğine ve gerçekliğine odaklanmış bol ödüllü bir operasyon hikayesi de diyebiliriz..


Ağır ilerleyen fakat sıkıcı olmayan başarılı kurgusu, çekimleri ve atmosferi ile izleyiciyi bir şekilde içine almayı başarıyor.

Yönetmen size vermek istediği mesajı son derece net bir şekilde veriyor. Film de sizin kafanızı bulandırıp sağa sola çekmeye çalışmıyor. Olanı olduğu gibi sürprizlerden uzak bir şekilde size veriyor. Bunu yaparken Josh Brolin ve özelilikle Benicio Del Toro' nun oyunculuklarının  da bunda önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum.

Hollywood sinemasın dan bu tarz ve acımasız bir film çıkmış olması beni epey şaşırttığını söylemeden geçemeyeceğim. Bu filmi ya seversiniz yada bu ne lan dersiniz. Çok ortası olacağını düşünmüyorum.

Bir çok insana göre sıradan,içinde gizem olmayan basit bir film. Fakat gerçeğinde çok kompleks olduğunu düşünmediğim gibi bir bu kadar da acımasız olduğunu düşünüyorum. Kısacası izleyiciye çok fazla bir şey vermeyen yalın gerçekçi bir yapım diyebilirim. Dediğim gibi Hollywood sineması olmasına rağmen seyirciyi bir aksiyon ve entrika karmaşasının içine atmadan kendini izlettirmeyi başarıyor film.

Acımasız uyuşturucu kartellerine karşı daha acımasız olmanın bir çözüm olabileceğini güzel bir alternatif olarak veriyor film. Tabi bunu yaparken Benicio Del Toro' nun insan üstü karizmasından da fazlasıyla yararlanıyor yönetmen.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim çok sıradan sahneleri bile müzikleri sayesinde gerilim dolu sahnelere çeviren müzikleri de övgüyü kesinlikle hak ediyor. Film Üç oscar adaylığı ve bir çok irili ufaklı ödüle de laik görülmüştür.

http://www.imdb.com/title/tt3397884/?ref_=fn_al_tt_1

HIrT;


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder