Captain America (Kaptan Amerika) ' nın beyaz perdedeki evrimi


Kaptan Amerika, Marvel Comics tarafından yaratılan bir çizgi roman karakteridir. Sanırım artık günümüzde bu bilgiyi bilmeyen kalmamıştır.

Chris Evans' ın  performansı ve filmlerin başarısı sayesinde Kaptan Amerika karakteri sinema dünyasında hatrı sayılır bir hayran kitlesine ulaşmış durumda.

Bence bazı insanlar dünyaya bazı rolleri oynamak için gelmiştir.Chris Evan' ın hayat verdiği Kaptan Amerika rolu içinde bunu dersek doğru olur. Chris Evans' ın önce bu rolü oynamak istemediği fakat Robert Downey Jr' ın onu ikna ettiğine dair söylentilerde dolanmaktadır.

2011 yılında Captain America: The First Avenger (İlk Yenilmez: Kaptan Amerika)  Joe Johnston yönetmenliğinde beyaz perdeye etkileyici bir giriş yapmayı başardı. 2014 yılında Anthony Russo, Joe Russo yönetmenliğinde devam filmi olan Captain America: The Winter Soldier (Kaptan Amerika: Kış Askeri) ve son olarak ta 2016 yılında Captain America: Civil War (Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı ) ile beyaz perdede seyirci ile buluştu.

Nihayet bu sıkıcı giriş yazısından sonra gelmek istediğim noktaya gelmiş durumdayım. Kaptan Amerika 2011 yılında Chris Evans ile yükselmeye başlamadan yıllar önce bir kaç kez beyaz perdede seyirci ile buluşmuştur. Bu yazıyı yazma amacım aslında eskileri yad etmek.


1944 yılında  Dick Purcell siyah-beyaz dönemde bizim ilk gerçek Kaptan Amerika' mız olmuştur.
Dizi formatındaki bu serinin yönetmenliğini Elmer Clifton, John English üstlenmiştir.Bu seriden Kaptanımızın henüz bir kalkanı yoktur.Fakat bu kötülerle savaşabilmesi için tabi ki de bir engel değildir. Bu arada Kaptan' ın ismi Grant Gardner' dır.

1979 yılına geldiğimizde Reb Brown yeni Kaptan Amerika olmuştur. Rod Holcomb' un yönetmenliğini üstlenmiştir.


Serinin ikinci filmi olan Captain America II: Death Too Soon filminde ise yönetmen koltuğunda Ivan Nagy vardır.


Bu 2 filmde sinemada beklenen etkiyi ve başarıyı yakalayamamıştır. Kaptanımız bu 2 filmde kalkanına kavuşmuştur.Fakat bu kalkan plastikten hallicedir. Kısacası olmasa da olurmuş dediğimiz bir durum vardır.

1990 yılına geldiğimiz zaman  benim gerçekten hayranlığımı kazanmış olan Kaptan Amerika nihayet beyaz perdede yerini aldı. Yönetmenliğini Albert Pyun' ın üstlendiği filmde Matt Salinger da Kaptan Amerika rolündedir. VHS video döneminde izlediğim bu film beni gerçekten etkilemeyi başarmıştır.


Orijinal senaryoya oldukça yakın olan bu filmde II. Dünya savaşı sırasında süper asker serumu üzerinden denenen Steve, Kaptan Amerika' ya dönüşür. Düşmanı Red Skull (Kızıl kuru kafa)' ın ölümcül roketini durdurmak isterken kendisini buzullar arasında donmuş halde bulur. Günümüzde bulunan ve hayatta olduğu anlaşılan Kaptan Amerika 'nın karşısında tekrardan eski düşmanı Red Skull vardır.

Filmin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Kafasının üzerinde A yazıp isminde Amerika geçen bir kahramanı çok sevdiğimi söyleyemesem de
beyaz perdedeki gücünü ve başarısını takdir etmeden de duramıyorum.

HIrT;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder