Star Wars (Yıldız Savaşları) ' ın 2016 yılında getirdikleri, Rogue One: A Star Wars Story

Star Wars (Yıldız Savaşları) sinematik evreni bu aralar hiç olmadığı kadar hareketli olmamıştı. 2016 yılına Yıldız Savaşları yılı demek sanırım yanlış olmaz. Sinema filmleri son sürat gelmeye devam edecek bunlardan ilki 16 Aralıkta,  benimde merakla beklediğim  Rogue One: A Star Wars Story olacak

Film zaman olarak Star Wars:Revenge of the Sith (Yildiz Savaslari: Sith'in Intikamı) ile Star Wars : A New Hope (Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut) arasında geçiyor.

Star Wars evreninin seriden bağımsız  tek başına film olma özelliğini taşıtan ilk filmi diyebiliriz. III ve IV. bölüm arasında geçen bu filme kısacası bölüm 3.5 diyebiliriz.

Rogue One: A Star Wars Story asilerin Death Star (Ölüm Yıldızı) 'ın  planlarını çalmak için çıktıkları görevi konu almaktadır. Hikaye bu sefer güç ve Jedi merkezinde değilde Bounty Hunter, Rebel odaklı olacak gibi gözüküyor. Yıldız savaşları evreninin en karizmatik karakterleri olan ödül avcılarına ve asilere  umarım bu sefer gereken değeri verirler.
Filmin yönetmenliğini 2010 Monsters (İstila) ve 2014 Godzilla filmini yöneten  Gareth Edwards üstlenmiş durumda. Kendisi filmlerdeki özel efektlerden yönetmenliğe dikey geçiş yapmış bir insan. Fragmanı izlediğim zaman bu işi rahatlıkla kıvırmış gibi gözüküyor.

Zaten 2015 yılındaki Star Wars: Episode The Force Awakens (Yıldız Savasları: Güç Uyanıyor) faciasından sonra bu filmin bünyeye ilaç gibi geleceğini düşünüyorum. Bakarsınız J. J. Abrams bu filmden sonra aklı başına gelir.

Filmin baş rolünde Felicity Jones yer alıyor. Buradan da anladığımız gibi kahramanımız yine bir kadın. Mads Mikkelsen ve Forest Whitaker gibi usta oyuncularda filmin kadrosunda yer almakta. Ayrıca filmde Darth Vader' ın da gözükeceğine dair şehir efsaneleri şimdiden yayılmaya başladı.
Bu arada müziklerini John Williams' ın yapmadığı ilk Yıldız Savaşları filmi olma özelliğini de taşıyor. Bu sefer bu görevi Fransız Alexandre Desplat üstlenmiş durumda. Bu yüzden Desplat' ın işinin çok zor olduğunu düşünüyorum.
Sonuç olarak filmin fragmanının umut vadettiğini ve Yıldız Savaşları evreninin sadece Jedi ve Sith' lerdan ibaret olmadığını hatırlamış olmaları bence güzel bir durum. Umarım Disney' in ticari kaygılarından dolayı başlamış bir balon değildir.

Şu an için bekleyip görmekten başka şansımız yok.

http://www.imdb.com/title/tt3748528/?ref_=nv_sr_1

HIrT;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder