Stan Lee Kimdir ?

Stan Lee 1922 doğumlu, ABD' li çizgi roman yazarıdır. Spider Man (Örümcek Adam), Hulk, Iron Man (Demir Adam), Fantastic Four (Fantastik Dörtlü), X- Men, Thor, Daredevil, Captain America (Kaptan Amerika) başta olmak üzere bir çok çizgi roman kahramanının yaratıcısıdır. İşin özü aslında çok büyük adamdır.

Stanley Martin Lieber (bizim bildiğimiz ismi ile Stan Lee) New York' da doğdu. Ailesi maddi sorunlar yaşıyordu. Okulu bıraktıktan sonra çizgi roman yayınlama şirketi Timely' de çalışmaya başladı. İlk hikayesi 1942 yılında Kaptan Amerika hakkındaydı.

Timely, ismini daha sonra  MARVEL Comics olarak değiştirdi. Stan Lee yeni karakterler yaratmaya devam etti. Fantastik Dörtlü' yü 1961 yılında yarattı ve bunu Hulk takip etti. Bir yıl sonra ise Örümcek adam' ı yayınladı. Daredevil ise 1964' te ortaya çıktı.

İşin özü aslında Marvel Comics bugün bir yerlere geldiyse Stan Lee sayesindedir diyebiliriz. Kendisi Marvel' ın babası ve çizgi roman tanrısıdır.Stan Lee' nin yarattığı çizgi roman kahramanlarının bir çoğu sinemaya uyarlanmıştır. Bu filmlerin her birinde Stan Lee usta Cameo olarak gözükmektedir. Şu anda 94 yaşında olan Lee umarım daha uzun yıllar aramızda olur.

https://en.wikipedia.org/wiki/Stan_Lee

HIrT;


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder