Creed : Efsanenin Doğuşu (2015)

1976 yılında hayatımıza giren Rocky karakterini sevmeyen yoktur sanırım. Kurgusal bir karakter olan Rocky Balboa ünlü boksör Rocky Marciano' dan esinlenerek Sylvester Stallone tarafından yaratıldı.

Stallone senaryo ile bir çok yapım evi ve prodüktöre başvurup filmin baş rolünde kendisinin oynaması şartını sunmuştur. Bu olaya hiç bir yapımcı sıcak bakmasa da yapımcılardan bir tanesi Stallone' u oynadığı The Lord's of Flatbush adlı filmdeki rol arkadaşı Perry King zannedip Rocky rolünü kendisine vermiştir.Bu yanlışlık sayesinde kendisine şöhretin kapılarını sonuna kadar aralayan bir yol açılmıştır. Filmde yoksul ve kimsesiz bir boksörken Dünya ağır siklet boks şampiyonu olan Apollo Creed' in unvan maçı teklifi ile bir anda tüm dünyası değişir.

1977' de aday olduğu 10 daldan en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kurgu dallarında 3 Oscar kazanmıştır ayrıca farklı 16 ödüle layık görülmüştür.

2006 yılında ABD Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivinde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Rocky' nin  namı diğer 'İtalyan aygırının' benim jenerasyonum tarafından bu kadar sevilmesinin ve ayrı bir yerde tutulmasının en büyük sebebi; Rocky' nin kalbinin ve dayanıklılığının kaslardan ve teknikten çok daha büyük olmasıdır

Bazı eleştirmenlere göre Rocky karakterinin, Muhammad Ali' nin ABD' deki popülaritesinin üst seviyeye çıkması nedeniyle daha Amerikanvari bir karakterin rol model alınması için yaratıldığı iddia edilmekte olsa da biz Rocky karakterini çoktan bağrımıza basmış bulunmaktayız.

Drama-Spor türündeki filmlerin öncüsü olan seride ilk film olan Rocky (1976) ve Rocky V (1990) filminde yönetmenliği  John G. Avildsen yapar. Rocky II (1979), Rocky III (1982), Rocky IV (1985), Rocky Balboa (2006) yönetmenliğini ise Stallone' un kendisi üstlenmiştir. Ayrıca bütün filmlerin senaryosuda Stallone aittir. Buradan da anlaşılacağı üzere Stallone aslında bir kas yığınından fazlasıdır.
Bu kadar Rocky hakkında konuştuktan sonra sanırım asıl konumuz olan Creed : Efsanenin Doğuşu filmine geçebiliriz. Filmimiz isminden de anlaşılacağı üzere teorikte  Rocky serisinin bir devam filmi değil gibi pazarlansa da aslında pratikte bir devam filmi olduğunu söyleyebilirim.

Apollo Creed' in dul eşi Adonis' i yetimhaneden alarak kendisine iyi bir eğitim ve hayat sunar. Fakat sizinde tahmin edeceğiniz gibi genç Creed' ın aklında babası gibi bokstan başka bir şey yoktur. Bu yüzden boks hayatından tamamen elini ayağını çekmiş olan Rocky' nin kapısını çalar. Rocky merhum dostu ve eski rakibi olan Apollo Creed' ın oğlu Adonis' i çalıştırmaya karar verir.

Adonis için Rocky hiç bir zaman göremediği baba, Rocky içinde kendisini hayata bağlayan yeniden yaşadığını hissettiren bir evlat rolüne bürünür. Filmde aslında Rocky' mi Creed' e  hayat veriyor yoksa Creed mi Rocky' e hayat veriyor, tartışmalı.

Bence Rocky ve Rocky II filmlerinden sonraki adında Rocky geçmeyen en iyi Rocky filmi olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Adonis karakterini canlandıran yıldızı bu aralar yükselişe geçen
Michael B. Jordan' ın oyunculuğu standardın üzerinde. Fakat burada dikkat edilmesi gereken performans kesinlikle Stallone' un oyunculuğudur. Ben şahsen Sylvester Stallone' u hiç bir zaman iyi bir oyuncu olarak göremedim ta ki bu filmdeki performansına kadar.Gördüğüm en etkileyici oyunculuklarda birini sergilemeyi başarmış. Yaşlandıkça oyunculuk yetenekleri yükselmeye başlayanlardan sanırım. 73. Golden Globe (Altın Küre) ' da en İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü bu filmdeki rolü ile kazandı. Usta oyuncu Stallone' un adı ödül için  açıklandığında salondan büyük bir alkış kopması da gözden kaçmayan ayrıntılar arasında yerini aldı.

Film 45 adaylıktan 20 ye yakın irili ufaklı ödül kazandı ve kazanmaya devam etmektedir. Seyir zevki yüksek drama olayı ağır basan bir film yapmayı başarmışlar. Eğer benim gibi 80 neslinin bir üyesi iseniz zaten sizin için Rocky' nin yeri farklıdır, keyifle izleyeceğinizi düşünüyorum. Eski filmleri bilenler ara ara duygu patlaması yaşayabilir.

Sabahın köründe uyanıp Philadelphia sokaklarında koşmak, tavuk yakalamaca gibi eski filmlere güzel göndermeler var. Filmin müzikleri ve özellikle tek parça olan boks çekimleri son derece etkileyici. Beni çocukluk günlerime götürmeyi başardı.

Eksik diyebileceğim nokta; Rocky' nin öz oğlu ile olan ilişkisine biraz yer verilmesini isterdim ayrıca Creed 'in şehre gelir gelmez bir hatun bulması da biraz klişe olmuş. Bu arada 2017' nin ortalarına doğru filmin devamının geleceği de kesinleşmiş durumda.

Son olarak Rocky' nin dediği gibi "Sen, ben, hic kimse hayat kadar güçlü darbe vuramayız ama önemli olan ne kadar güçlü vurabildiğin değil, önemli olan o darbeyi yedikten sonra ileriye doğru devam edip etmediğindir. Kaç darbe alıp hayatta yoluna devam edebiliyorsun? İşte kazanmak böyle bir şey."...

https://tr.wikipedia.org/wiki/Rocky_Balboa_(karakter)
https://tr.wikipedia.org/wiki/Sylvester_Stallone
http://www.imdb.com/title/tt3076658/?ref_=fn_al_tt_1

HIrT;


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder