Türklerin çektiği Çin malından hallice Superman ve Batman filmleri

1979 yapımı Süperman Dönüyor, yönetmenliğini Kunt Tulgar' ın yaptığı başrol de Tayfun Demir' in oynadığı oynadığı Türk işi çakma Superman filmidir.

Filmin gelecek nesillere bize yaşattığı travmayı yaşatmaması için, bütün kopyalarının acilen bulunup yakılması gerekmektedir.

Esinlenmeyi, ilham almayı anlarım. Fakat filmin içine Türk öğlelerini katıp diğer yandan becerebildiğimiz sahneleri tokatlamaya çalışmayı aklım almıyor. Arkadaş Tayfun diye Süperman' mi olur. Bir akıllıda çıkıp size neyin kafası bu demedi mi?

Filmden aklımda kalanlar Tayfun'un o ablak suratı ve gözlükleri, dantele sarılı duran kripton, uzay modellemesi için kullanılan bayram süslemeleri, annesinin işe giden Süperman' e yarım ekmek yolluk hazırlaması diyebilirim.


Düşmanlarının peşinden uçarak değilde Mercedes arabayla giderek beyinlere jübile yaptıran filmdir.
Acaba Mercedes sponsor olmuş olabilir mi? Superman düşmanlarını Mercedes ile yakalıyor. Fena reklam olmazdı.

Senaryo, hikaye, kurgu, oyunculuk vs.. onlara diyecek bir şey bulamıyorum zira ortada bir şey yok. Bu filmden çıkarılması gereken ders "Olmuyorsa olmuyordur, zorlamanın bir anlamı yok olmalı."

Filmin teknolojik imkansızlıklar içinde çekildiği ortada ama benim takıldığım nokta bu değil. "Turist Ömer Uzay Yolunda" filmi çekilirken de çok fazla bir imkan olduğunu düşünmüyorum. Sadri Alışık ustanın oynadığı film ile kıyaslanamaz bile. Demek ki olay biraz özümüze dönüp doğal olmakta bitiyor sanırım.

Biraz daha araştırınca 1973 yılında daha vahim bir olay olduğunu fark ettim.Yönetmenliğini Güney Kosova' nın yaptığı "Yasara Adam - Bedmen" filmini fark ettim. Filmin adında "Bedmen" fakat filmin posterinde "Betmen" yazıyor. Bir kaç kez daha yazarlarsa sanırım doğruyu bulacaklar.

Film aslında bizim bildiğimiz Kara Şövalye' nin türkler tarafından çekilen çakma çin versiyonundan hallice bir yapımdır.


Baştan sona kadar saçmalıklarla dolu olan film belli bir noktadan sonra erotik filme dönüşmektedir.
Yönetmen madem bir boku beceremedik bari sevişelim demişte olabilir. Tabi ki film de Robin karakteri de unutulmamıştır.


62 dakikalık bu baş yapıtta Yarasa adamı Levent Çakır canlandırır. Film de bol bol zıplayıp hoplayan kahramanlarımız çapkınlıktan da geri kalmadan suçlularla savaşırlar.

Film de James Bond müziklerini bolca duyabilirsiniz. Ayrıca Batman bir hatunu Robin ile düşmanların elinden kurtardıktan sonra bayan ile baş başa kalabilmek için Robin’e "Senin dışarıda işin vardı. Hadi gezin bakalım" demesiyle de Türk' ün kahraman olsa bile her yerde Türk olduğunu bir kez daha anlamış oluyoruz.

HIrT;Hiç yorum yok:

Yorum Gönder