Dark Knight (Kara Şövalye)' ın sinemada geride bıraktıkları

Batman (Yarasa Adam) nam-ı diğer Dark Knight (Kara Şövalye)' ın benim için yeri her zaman diğer çizgi roman kahramanlarından farklı bir yerde oldu. 
Sanırım bunun sebebi karizması, kostümü, geceleri ortaya çıkıp kötülere korku salması, insan olması, düşmanları diyebilirim. Ya da hiç birini demeyip Batman' ın meşhur repliği "Because I'm Batman" (Çünkü Ben Batman' im!) demek yeterli olacaktır sanırım.

Ben de 75 yılı geride bırakan Batman dizileri, filmleri ve animasyonları hakkında bir yazı yazmanın zamanının geldiğini düşündüm. Kara Şövalyeyi sevenler içinde güzel bir referans olacağını düşünüyorum.


Batman veya Yarasa Adam (orijinal adı ile Bat-Man) ilk defa 1939 yılı Mayıs ayında Detective Comics' in 27. sayısında çizilen bir çizgi roman süper kahramanıdır. Çizer Bob Kane ve yazar Bill Finger tarafından yaratılmıştır.

Batman'in gizli kimliği milyarder sanayici, playboy ve hayırsever olan Bruce Wayne' dir. Henüz çocukken ailesinin öldürülmesine şahit olan Wayne, pek çok çeşitli alanlarda kendini eğittikten sonra yarasa temalı kostüm ve ekipmanları ile suça karşı savaşa başlar. Pek çok diğer süper kahramanlar gibi süper güçleri yoktur, zekası ve dedektiflik yeteneğini, şirketi sayesinde bilim, teknoloji ve kişisel serveti ile destekleyerek savaşını sürdürür.


1943 yılında karanlık şövalyemiz "Batman" sinema dünyasına ilk adımını attı. Gerçi 1940' lı yıllarda çokta karanlık olduğunu söyleyebilmek hayli zor. 15 bölümden oluşan bu seride Batman karakterine ilk defa Lewis Wilson hayat verdi. Serinin yönetmenliğini Lambert Hillyer yapar.


1949 yılında yönetmenliğini Spencer Gordon Bennet' ın yaptığı 15 bölümden oluşan "Batman and Robin" izleyiciler ile buluştu. Bu seride Batman karakterini Robert Lowery canlandırmaktadır.

Batman: The Movie

1966 yılına gelindiğinde 20th Century Fox' un yapımı olan "Batman: The Movie" sinema filmi çekilir. Yönetmenliğini Leslie H. Martinson' ın yaptığı film de Batman 'nı Adam West , Robin karakterini de Burt Ward canlandırır. Bu filmin türü bence maceradan çok komedidir.

Filmin konusuna gelirsek, Gotham şehrinin dört suçlusu Penguen, Joker, Riddler (Bulmacacı) ve Cat women (Kedi kadın) işbirliği yaparlar. Penguen' e ait olan denizaltıda toplanan bu suçluların hedefi tüm dünyayı ele geçirmektir. Kendilerinde canlıların vücudundaki nemi kurutan ölümcül bir silah olan bulunan De-Hydrator vardır . Bu durum karşısında Batman ve Robin harekete geçer.


1977 yılında TV serisi olan 30' ar dakikalık "The New Adventures of Batman" başladı. 1 sezon olan dizi 1978 yılında son buldu.

1989 yılında nihayet usta yönetmen Tim Burton  "Batman" filmine el attı. Bu sayede Batman palyaçoluk  kara şövalyeliğe doğru uzanan yola girmiş oldu. Karanlık, suç dolu  Gotham şehrinin  karizması yavaş yavaş yerine oturmaya başladı.

Batman karakterini Michael Keaton canlandırdı. Usta oyuncu Jack Nicholson ise , Joker rolünü, yüksek bir maaş, kârdan yüzde ve çekim programı koşulları karşılığında kabul etti. Filmin başrol kahramanı Batman usta oyuncu Jack Nicholson' ın canlandırdığı Joker karakterinin yanında kayboldu desek yeridir.

Bu film de küçük bir çocuk olan Bruce Wayne' in, anne ve babasının bir suçlu tarafından öldürülüşüne tanık oluruz. Bunun üzerine  Bruce Wayne hayatını Gotham şehrini suçlulardan kurtarmaya adar. Gündüzleri Wayne şirketinin başında zengin iş adamı, geceleri ise Batman kostümünü giyip suçlulara savaş açar.

Film biri  oscar olmak üzere 9 ödül ve 20 den fazla adaylık kazandı. Bence şimdiye kadar gelmiş geçmiş en karizmatik Batmobil bu filmde ortaya çıktı.

1992 yılında Tim Burton 1982 yapımı olan Batman filminin devamı olan "Batman Returns" (Batman Dönüyor) filmini çekti. Batman' e ilk filmde olduğu gibi Michael Keaton hayat verdi. Azılı düşmanlarından Pengueni ise usta oyuncu Danny DeVito canlandırdı. DeVito sanırım dünyaya Penguen karakterini oynamak için gelmiş. 90' lı yıllarda sexy kedi kadını da tabi ki Michelle Pfeiffer' dan başkası canlandıramazdı.

Bu film de düzenbaz iş adamı Max Shreck (Christopher Walken) ve garip Penguen' in  Gotham şehrini kontrol altına almaya çalışması anlatılmaktadır. Batman' in kötülerle ve  ortaya çıkan Kedi Kadın ile mücadele etmesi gerekmektedir. Film 2 ödül kazanırken , içlerinde oscar' ın da olduğu 10 dan fazla ödüle aday gösterildi.

Aynı yıl "Batman: The Animated Series" başladı. 4 sezon olan seri 1995 yılına kadar devam etti. Benim de içinde olduğum 80 nesline Batman'i sevdiren seridir. Batman' in bütün düşmanlarını bu seri sayesinde öğrendik diyebilirim. Robin ve Batgirl' un yardımlarını da unutmamak lazım tabi.

Amerikan televizyon yapımlarına verilen Emmy Ödülü′ nden 3 tane kazanmıştır. Aynı zamanda 9 diğer Emmy Ödülü için aday gösterilmiştir.

1993 yılında 76 dakika "Batman: Mask of the Phantasm" animasyon filmi çekildi. Filmde Mafya tarafından işlenen seri cinayetlerden Batman sorumlu tutulur. Batman' ın artık hem kendi adını temizlemesi hemde cinayetleri çözmesi gerekmektedir. Film En iyi animasyon filmi ödülüne layık görüldü. Yönetmenliğini  Eric Radomski ve  Bruce W. Timm üslendi

1995 yılında maalesef Joel Schumacher yönetmenliğini yaptığı "Batman Forever" (Batman Daima) filmi vizyona girdi. Girmez olsaydı dediğimiz bu filmde Batman' nı Val Kilmer canlandırdı. Batman' ın karşısında bu sefer ise Two-Face (Tommy Lee Jones)  ve Riddler (Jim Carrey) vardı.

Kara şovalyemiz bir yandan şehri bu iki acımasız caninin elinden kurtarmaya çalışırken bir yandan da doktor Chase Meridian 'a aşık olur. Batman'ın bu kez vereceği savaşta  yeni ortağı ise harika çocuk Robin' dir.

Karanlık atmosferini, sirk ortamına tek eden Gotham şehrinde karikatür bozması karakterlerin komik savaşı vardır filmde. Tam anlamıyla bir özel efekt çöplüğü olan film fanteziden ileri gitmedi. Film 3 dalda oscar' a  aday olsa da elleri boş döndü. Fakat irili ufaklı 10' a yakın başka ödüller almayı başardı.


1997
yılında yapım şirketi akıllanmamış olmalı ki yeniden yönetmen olarak bir önceki rezil filmin yönetmeni Joel Schumacher ile tekrar anlaştı. Bu sayede "Batman Forever" filminden bir kat daha rezil olan "Batman & Robin" (Batman ve Robin) filmini çekti. Beterin beteri vardır diye boşuna dememişler sanırım.

Bu rezillikte Batman' i George Clooney, Robin' i ise Chris O'Donnell canlandırdı. Batman' ın karşısında bu sefer Mr. Freeze (Arnold Schwarzenegger) , Poison Ivy (Uma Thurman) vardı. Çok lazımmış Robin sanki yetmiyormuş gibi birde başımıza Batgirl' ü çıkardılar.


Aynı sene "The New Batman Adventures" serisi başladı. 2 sezon olan bu seri 1999 yılına kadar devam etti. Batman' in Gotham şovalyesi olarak bilindiği bu seride  Nightwing , Robin ve Batgirl' un sıklıkla görürüz.


64 dakikalık animasyon TV filmi olan "The Batman Superman Movie: World's Finest" çekildi. Yönetmenliğini Toshihiko Masuda' nın yaptığı animasyonda Batman ve Superman' in dünyaları da ilk kez birleşmiş olur. Bu sayede yıllar boyunca sürecek olan dostluğun temelleri de atılır. İkili Joker ve Lex Luhor çılgın planlarını durdurmaya çalışırlar.

1998 yılında Batman 70 dakikalık animasyon filmi olan "Batman & Mr. Freeze: SubZero" karşımıza gelir. Yönetmen koltuğunda Boyd Kirkland vardır. Bu sefer baş düşmanı kendi soğuk ama kalbi sıcak olan Dr. Victor Fries bizim bildiğimiz adı ile Mr. Freeze'den başkası değildir.


1999
yılında bence en gereksiz Batman serisi olan "Batman Beyond" başladı. Dünyada zaman ve teknoloji ileri boyuttadır. Gotham' da sert ve fütüristik bir şehir olmuştur. Bu sefer aşırı teknolojik kıyafet giyen liseli  Terry McGinnis, yaşlanmış Bruce Wayne gözetiminde Batman olarak suçlularla savaşmaktadır.

Fakat kılık ve kıyafet aşırı teknolojiden nasibini alıp saçmalar durumdadır. Batman' in Kara Şövalyelikten çıkıp  teknoloji maymunu olduğu bir seridir. Bu seri 2001 yılına kadar 3 sezon devam etti. 52 bölümden oluşan seri bazı ülkelerde "Batman of The Future" ismi ile yayınlamıştır.


Aynı yıl 132 dakika uzunluğunda olan "Batman Beyond" serisinin animasyon filmi olan "Batman Beyond: The Movie" geldi. Yönetmenliğini Curt Geda ve Butch Lukic yapmıştır. Bruce Wayne emekli olduktan sonra , bir çocuğun kendi babasının intikamını almak Batman olması anlatılır.


2000
yılında yetmezmiş gibi "Batman Beyond" serisinin son animasyon filmi "Batman Beyond: Return of the Joker" (Joker' in Dönüşü) geldi. 76 dakikalık animasyonun yönetmenliğini Curt Geda yapmıştır. İsminden de anlaşılacağı üzere bu sefer düşman Joker' di.


2003
yılında aşırı teknolojik Batman saçmalığından vazgeçtiler ve "Batman: Mystery of the Batwoman" takipçileri ile buluştu. Yönetmenliğini Curt Geda'nın yaptığı  74 dakikalık bu başarılı animasyonda kara şövalyemiz Batgirl' u taklit eden kötü Batwomen, Penguen ve kötü adamın kötü tetikçisi Bane ile uğraşması gerekmektedir.

Başarılı müzikleri ve esprileri ile diğer animasyonlardan ayrı bir yerdedir.


2004
yılında "The Batman" tv serisi başlar. Bu seri 2008 yılına kadar devam etti. 30' ar dakikadan oluşan mini dizi 5 sezon çekildi. Farklı karakter çizimlerinin olduğu  seride çok daha genç bir Batman görüyoruz. Seri 6 tane Emmy ödülü, 1 tane de Annie ödülü kazanmıştır.

Serinin karakter tasarımlarını, Jackie Chan Adventures' in de karakterlerini tasarlayan Jeff Matsuda yapmıştır. Bu durumda Batman ' in Karadeniz burnunu açıklıyor.2005 
yılında LEGO, DC evrenine burnunu sokuyor. Batman ve Robin' ni birer LEGO karakter modellemesi olarak izlediğimiz "Batman: New Times" piyasaya çıkıyor. 11 dakika uzunluğunda olan bu kısa animasyon gelecekte gelecek olan LEGO animasyonlarının da habercisi niteliğindedir.


2005 yılının ortalarında herkesin merakla beklediği "Batman Begins" (Batman Başlıyor) sinema filmi
beyaz perde ile buluştu. Başarılı yönetmen Christopher Nolan hikayeyi en baştan çok daha gerçekçi bir bakış açısı ile izleyiciye sundu.

Bruce Wayne' nin yarasa korkusu, ailesinin ölümü ve Batman' e  dönüşümü en baştan anlatıldı. Amaç, izleyicinin Batman ve Bruce Wayne 'i önemsemesiydi. Çekimlerin Chicago ve İngiltere'de gerçekleştiği filmde, bilgisayar desteğinden çok az düzeyde yararlanıldı. Batmobile ve Yarasa kostümü film için yeniden yaratıldı. Filmin müzikleri Hans Zimmer ve James Newton Howard tarafından bestelendi.

Gary OldmanMichael Caine, Liam Neeson gibi usta oyuncuların yer aldığı filmde  Batman' ni başarılı oyuncu Christian Bale canlandırdı.

Kara şövalyemiz Gotham 'a korku salan Gölgeler Birliği ve Korkuluk ile uğraşmak zorundadır. En iyi görüntü yönetmenliği oscar' ını kazanan film 20 'nin üzerinde çeşitli ödül toplamayı da başardı. Bizde Gotham' ın o korku ve suç dolu karanlık atmosferine tekrardan kavuşmuş olduk.


2006
yılında biraz fanteziye kaçarak "The Batman vs. Dracula" animasyonunu çektiler. Kara şövalyenin karşısında bu sefer Penguen' in istemeden dirilttiği Kont Dracula' yı çıkardılar. 83 dk. uzunluğunda olan bu animasyonda gece karanlığında korku salan 2 yarasa karakterinin hikayesi anlatılır. Michael Goguen ve Seung Eun Kim yönetmen koltuğunda oturmaktadırlar.


2008 yılında Christopher Nolan serisinin 2. filmi olan "The Dark Knight" ile bizlerin karşısına çıktı. İsminde Batman kelimesi geçmeyen ilk film özelliliği taşıyan film tam anlamıyla gişe rekoru kırdı.

Film karanlık atmosferi ve Heath Ledger' ın canlandırdığı Joker karakteri ile efsaneler arasına girmeyi başardı. Heath Ledger oyunculuğu Batman' de dahil olmak üzere bütün oyuncuları geride bıraktı.

En iyi Batman filmi demektense en iyi kahraman filmi demek daha doğru olur. Filmin konusu, senaryosu ve akıcılığı tek kelime ile muazzam. Film 2 tanesi oscar olmak üzere 140 tan fazla ödül kazandı.

Film İngiliz sinema dergisi Empire' ın 10,000 sinema seyircisi, 150 film yönetmeni ve 50 film eleştirmenin oylarıyla düzenlediği "Tüm Zamanların En İyi 500 Filmi" anketinde 15. olmuştur. Film, internet sitesi IMDB 'nin en iyi 250 film listesinde  kullanıcıların oyu ile 4. sıraya yerleşmiştir.

Bu film ile ilgili yazacak çok şey yok, her şey ortada.

Aynı yıl benim çok beğendiğim 75 dakika uzunluğunda ve 6 kısa hikayeden oluşan "Batman: Gotham Knight" geldi. Her hikayenin yönetmeninin ve çizim tarzının birbirinden farklı olduğu animasyon büyük ilgi gördü.

Hafiften Japon anime tarzına kayan çizimler çok başarılıydı. Bence animasyon olarak bir başyapıttır. Klasik Batman çizgisinin dışına çıkılarak ta güzel bir iş yapılabileceğinin bir örneğidir. Tek kötü yanı bölümlerin kısa sürmesi diyebilirim.


2009
yılında 67 dakika uzunluğunda "Superman/Batman: Public Enemies" animasyonu çekildi. İzlemesi gayet eğlenceli olan bu animasyonda Lex Luthor Amerika’ya başkan olur.

Dünyanın kontrolünü ele geçirmek için Kryptonite yağmuru yağdırmak ve Superman tehlikesini ortadan kaldırmak istemektedir. Fakat hesaplayamadığı bir şey vardır, Kara Şövalye


2010
yılına gelindiğinde şiddet kat sayısının gözle görülür arttığı  "Batman: Under the Red Hood" animasyonu geldi. Brandon Vietti yönetmenliğini yaptığı animasyon filmi çizgi romanına son derece sadık kaldı. Çizgi romana sadık kalması yanında başarıyı da getirdi.

Çizimleri oldukça başarılı olan bu animasyonda Joker bir çok karakteri geride bırakmayı başardı. Drama yönü ağır basan bu etkileyici animasyonun seslendirme kadrosunun son derece iyi olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Joker' in döktürdüğü animasyon flash back ler ile tadından yenmez bir hale geliyor. Nightwing ve Red hood' da cabası.

Aynı yıl animasyon kalitesi çok yüksek olmayan aşırı savaştan yer yer kabak tadı veren Warner Bros ve DC comics ortak yapımı olan "Superman/Batman: Apocalypse" animasyonu çekildi. 78 dakikalık animasyonun yönetmenliğini Lauren Montgomery üstlendi.

Detaylara takılmadan savaş izlemek istiyorsanız tam size göre diyebilirim. Ama biraz olsun bir karakter derinliği arıyorsanız koşarak yada uçarak kaçın derim. Süper kahramanlarımızın düşmanı bu sefer Darkseid. Animasyonda Supergirl ve Wonder Women 'da yer almaktadır.


2011
yılına gelindiğinde hikaye tekrardan başa sardı. Frank Miller' ın harika eserinde Gotham şehrine yeni gelen Komser Jim Gordon ve suçla savaşa yeni başlamış olan Batman' ın yozlaşmış polisler ve mafya ile mücadelesi anlatılmaktadır.

64 dakikalık "Batman: Year One" animasyonu isminden de anlaşılacağı gibi hikayenin ilk senesi anlatılmaktadır. Bir batman klasiği demekte yanlış olmaz sanırım.

2012 yılında Christopher Nolan serinin son filmi olan "The Dark Knight Rises" ile izleyicilerin karşısına geliyor. 2006 yapımı The Dark Knight filminden sonra insanlardaki beklenti o kadar fazlaydı ki yönetmen ağzı ile kuş tutsa bile bu filmin gölgesinde kalacaktı. Sonuç olarakta aynen bu şekilde oldu. Film başarılı bir devam filmi olsa da The Dark Knight' ın gölgesinde kaldı.

Harvey’in ölümünden sonra Dent yasası çıkmış ve organize suçla savaş son bulmuştur.  Harvey bir kahraman olarak anılmaktadır. Batman ise 9 yıldır ortalıkta yoktur. Yer altında ise  Azılı düşman Bane etrafında toplanan ve doğal düzene karşı olan bir suç örgütü  yavaş yavaş yüzeye çıkmaya hazırlanmaktadır.


Aynı yıl 2 bölümden oluşan 76' şar dakikadan meydana gelen "Batman: The Dark Knight Returns, Part 1" animasyonunun birinci bölümü geldi. Frank Miller' ın oldukça başarılı çizgi romanından uyarlanan film de 55 yaşına gelen Batman 10 senedir ortalıklarda yoktur. Gotham şehrinde suç almış başını gitmiştir. Kendilerine mutant diyen bir çete şehri kaosa sürüklemektedir.  Şehrin yaşlı kurtarıcısının bir kez daha kara şövalyeye dönme zamanı gelmiştir.

Müzikleri ve hikayesi oldukça başarılı olan bir animasyon filmi. Animasyonun son sahnesinde ufak birde sürpriz var. İşin içinde Frank Miller olunca insan bi rahatlıyor ve sorgulamadan izlemeye başlıyor. 2 bölümünde yönetmen koltuğunda Jay Oliva oturmaktadır. Hikaye o kadar sağlamdır ki neredeyse yönetmene bile gerek yoktur.

Normalde spoiler vermem fakat şu an çok gaza geldim.

--- spoiler ---
Batman' in "anlamıyorsun evlat, burası çamur çukuru değil. Burası ameliyat masası.. ve cerrah benim" diyerek mutant liderini parçalara ayırdığı sahne takdire şayan bir sahnedir.
--- spoiler ---


2013 yılında Frank Miller' ın başarılı çizgi romanının devamı olan "Batman: The Dark Knight Returns, Part 2" animasyonu geldi. Hikayede Batman'ın karşısında ezeli düşmanı Joker vardır.
Animasyonun kesinlikle tahmin edilemeyecek bir sonu var. Superman' in de olduğu animasyonda 2 kahramanın kapışması da dillere destandır. Yıllar sonra bile tekrar tekrar izlenebilinir.Aynı yıl 2 sezon 26 bölümden oluşan Beware the Batman animasyon serisi başladı. Tamamı CGI
olarak yapılan ilk batman olma özelliği taşıyor. Ciddiyeti ve karanlık atmosferi ile diğer animasyonlardan kendisini arındırmayı başarıyor. Joker, Penguin, Riddler ve Two face gibi çok bilindik kötü karakterler yerine az bilinen düşmanlara yer veriyor. Görselliği yüksek fakat derinliği olmayan bir seri olduğunu söyleyebilirim. İşler göze çok dijital gelmeye başlayınca olayın büyüsü kayboluyor bence.

Alfred 'ın eski bir MI 6 ajanı olması ve sağlam kavga edebiliyor olmasıyla ilgili yorumu da size bırakıyorum.

2014 yılında Batman' ın baş belası  ergen oğlu ile olan macerasını anlatan "Son of Batman" animasyonu geldi. Yer altı dünyasını dize getiren kara şövalyenin bir ergen ile başa çıkamadığı hikayedir aslıda. Gerçi Batman' ın oğludur ne yapsa yeridir.

Eğlenceli vakit geçirip gülmek için ideal olan 74 dakikalık animasyonun senaryosunda bir çok klişe mevcuttur.


Aynı yıl Batman' den çok Suicide Squad (İntihar Timi) 'ın başrol de olduğu "Batman: Assault on Arkham" animasyonu geldi. Bu animasyon 2016 yılında vizyona girecek olan Suicide Squad
filmine giriş niteliğinde bir animasyondur. Bu animasyon hakkında daha fazla bilgi isterseniz. isterseniz. Buraya beklerim.


Batman vs. Robin

2015 yılında yönetmenliğini Jay Oliva' nın yönetmenliğini yaptığı "Batman vs. Robin" (Batman Robin' e Karşi) animasyonu ile Kara Şövalye bir kez daha karşımıza çıktı. Çizimleri ve dövüş sahneleri oldukça başarılı olan bu animasyon da Batman 'in Talia al Ghul' dan olan oğlu Damian Wayne karşımıza çıkar.

Sizinde tahmin edeceğiniz üzere Talia al Ghul' ün babası Batman'in baş düşmanların dan biri olan Ra's al Ghul' den başkası değildir. Hem Batman hemde Ra's al Ghul' un genlerini taşıyan Damian' ın nasıl bir çocuk olduğunu siz tahmin edin artık. Hikaye Batman ve Damian' in baba-oğul ilişkisinde geçmektedir.

Nightwing ve Damian' ın kapıştıkları sahne kesinlikle izlemeye değerdir. Batman' in kanından gelen mi? yoksa Batman' in öğrencisi mi? Kısacası sürprizlerle dolu güzel bir hikayedir.


Aynı yılın mayıs ayında  yönetmenliğini Butch Lukic' un yaptığı  "Batman Unlimited: Animal Instincts" (Batman Sinir Tanımayan: Hayvan Iç güdüsü ) geldi. 78 dakika uzunluğunda olan bu animasyonda robot hayvanlar Gotham şehrine saldırırlar. Bu sefer Batman yalnız değildir. Flash, Green Arrow, Nightwing, Red Robin gibi karakterler Gotham şehrini temizlemek için bir araya gelir.

Young Justice League' ın çizimlerine benzeyen animasyon senaryosu ve çizim tarzı olarak bence başarısızdır. Karanlık atmosferden uzaklaşıp rengarenk bir dünya ve karakterler yaratılmıştır. Hedef kitlesinin genç  çocuklar olduğunu düşünmekteyim.

Ağustos ayında ise maalesef aşırı boyalı animasyonun devam filmi olan Batman Unlimited: Monster Mayhem geldi. 81 dakika uzunluğunda olan bu film kalite olarak ilkini aratmadı. Aynı çocuksuluk ve gereksizlik kaldığı yerden devam etti. Joker, Clayface, Scarecrow, Solomon Grundy gibi karakterler yer almaktadır. İzlemek yerine 1 saat boyunca aval aval pencereden dışarı bakmak kesinlikle daha eğlenceli diyebilirim.2016 yılında V For Vendetta, Watchmen, The League of Extraordinary Gentlemen vs efsaneleşmiş çizgi roman yazarı Alan Moore' un ölümsüz eseri Batman: The Killing Joke (Batman: Öldüren Şaka) seyircisi ile buluştu.

1988 yılında yayınlanan çizgi roman gelmiş geçmiş en ünlü Batman hikâyelerinden biri olarak gösterilir. Çizgi roman sadece Batman kronolojisinde değil, aynı zamanda çizgi roman tarihçesinde de önemli eserlerden biri olarak görülmektedir.
Sam Liu tarafından beyaz perdeye olduğu gibi aktarılmıştır. Sadece hikayenin başına orjinal de olmayan yirmi dakikalık saçma bir öykü eklenmiştir.

Batman logosunun yıllar içindeki evrimi

NOT: Kara şövalye hakkında yazımı hazırlarken özellikle animasyon filmlerinde hikayenin ana yerinden Batman olanlara yer verdim. Justice League serisi olanlara veya Batman' ın yan karakter olarak gözüktüğü animasyonlara yazımda yer vermedim. Gözümden kaçan atladığım veya yeni bir film, dizi vs geldiği zaman listeyi en kısa sürede güncellemeye çalışacağım.

https://en.wikipedia.org/wiki/Batman_%28serial%29
https://en.wikipedia.org/wiki/Batman_and_Robin_%28serial%29
https://tr.wikipedia.org/wiki/Batman_%28film,_1966%29
https://en.wikipedia.org/wiki/The_New_Adventures_of_Batman
https://tr.wikipedia.org/wiki/Batman_(film,_1989)
https://tr.wikipedia.org/wiki/Batman_D%C3%B6n%C3%BCyor
https://tr.wikipedia.org/wiki/Batman:_The_Animated_Series
https://en.wikipedia.org/wiki/Batman:_Mask_of_the_Phantasm
https://tr.wikipedia.org/wiki/Batman_Daima
https://tr.wikipedia.org/wiki/Batman_%26_Robin_%28film%29
https://en.wikipedia.org/wiki/The_New_Batman_Adventures
https://en.wikipedia.org/wiki/The_New_Batman/Superman_Adventures
http://www.imdb.com/title/tt0169590/
https://en.wikipedia.org/wiki/Batman_%26_Mr._Freeze:_SubZero
https://tr.wikipedia.org/wiki/Batman_Beyond
http://www.imdb.com/title/tt0231237/
https://en.wikipedia.org/wiki/Batman_Beyond:_Return_of_the_Joker
https://en.wikipedia.org/wiki/Batman:_Mystery_of_the_Batwoman
https://tr.wikipedia.org/wiki/The_Batman_%28dizi%29
http://www.imdb.com/title/tt0482900/
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Batman_vs._Dracula
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kara_%C5%9E%C3%B6valye
https://en.wikipedia.org/wiki/Batman:_Gotham_Knight
https://en.wikipedia.org/wiki/Superman/Batman:_Public_Enemies
https://en.wikipedia.org/wiki/Batman:_Under_the_Red_Hood
https://en.wikipedia.org/wiki/Superman/Batman:_Apocalypse
https://tr.wikipedia.org/wiki/Batman:_Year_One
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Dark_Knight_Returns
https://en.wikipedia.org/wiki/Son_of_Batman
https://en.wikipedia.org/wiki/Batman:_Assault_on_Arkham
http://www.imdb.com/title/tt4324274/?ref_=nv_sr_1
https://en.wikipedia.org/wiki/Batman_Unlimited:_Animal_Instincts
https://en.wikipedia.org/wiki/Batman_Unlimited:_Monster_Mayhem
http://www.imdb.com/title/tt2329077/?ref_=fn_al_tt_1

HIRT;


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder