Run All Night - Gece Takibi (2015)


Jimmy Conlon ailesi dağılmış alkol problemi olan eski bir tetikçidir. Uzun yıllar çocukları da arkadaş olan mafya babası Shawn Maguire' ın kirli işlerini yapmıştır. Hayattan hiç bir beklentisi olmayan ve oğlu ile arasını bir türlü düzeltemeyen Jimmy kendisini inzivaya çeker ve hayatın akışına bırakır.

Liam Neeson canlandırdığı bitik tetikçi Jimmy, kendi oğlunun hayatını kurtarmak için başarılı oyuncu Ed Harris' in canlandırdığı mafya babası Shawn' un oğlunu öldürmek zorunda kalır.

Bu olay üzerine Shawn eski dostu Jimmy' nin oğlunu öldürmek için bir sürek avı başlatır. Filmin adından da anlaşılacağı gibi Jimmy arası iyi olmayan atarlı oğlunun ve ailesinin hayatını kurtarabilmek için gece boyunca epey koşturacaktır.


Jaume Collet-Serra yönetmenliğini yaptığı Non-Stop (Durmaksızın), Unknown (Kimliksiz) ve  A Walk Among the Tombstones (Kanunun Ötesinde) filmlerinde sürekli kendini tekrar edip kabak tadı vermeye başlamıştı. Run All Night filmi ile de bu kabağın üstüne güzelce bir tüy dikmiş oldu. Liam Neeson' nı sürekli aynı rolde farklı isimle görmek beni iyice baymış durumda.

Yönetmen Jaume Collet-Serra Run All Night filmini çekerken seyirciye NonStop ve Unknown filmlerini kaktırdık, arada bunu da yedirtiriz diye düşünmüş olabilir.

Jaume Collet-Serra ve Liam Neeson aranızda nasıl bir ilişki var anlamadım ama artık ayrılmanızın zamanı çoktan geldi de geçiyor. Taken serisini de çektin be adam, hala doymadın mı aksiyona? demezler mi adama.

Filmin renkleri ve hızlandırılmış mekan çekimleri son derece başarılı, Fakat aşırı sıradan senaryonun yanında kolayca gözden kayboluyor. Baştan tahmin edilebilir sonu ile sürprizlerden uzak bir filmimiz bitmesi gerektiği gibi bitiyor. Açık bir son veya seyirciyi bekleyen bir sürpriz yok filmde. Aksiyon sahneleri ve durmayan temposu ile kendisini bir şekilde izletmeyi başarıyor.

Hammurabi kanunlarını işleten bir mafya babası, bu mafya babasının atarlı ergen oğlunu öldürmek için gönderdiği ruh hastası tetikçi, Bu ruh hastası tetikçiyi ve mafya babasını durdurup oğlu Mike'ı korumaya çalışan eski alkolik tetikçinin hikayesi aslında film. Ohhh be...

Ed Harris' ı daha çok filmde görmek istediğimi fark ettim. Adam yaşlandıkça karizması artmaya devam ediyor. Yapacak iyi bir işiniz yoksa, parka gidip çimlere de yayılamıyor sanız o zaman bu film iyi bir tercih olabilir.

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt2199571/?ref_=nm_flmg_act_6
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder