First Blood - İlk Kan (1982) filminin orjinal sonu

1982 yapımı First Blood (İlk Kan) filmini bilmeyen yoktur sanırım. Bu film ile Sylvester Stallone hayatımıza Jonh RAMBO karakteri olarak olarak girmeyi başardı. Bu sayede benim de içinde olduğum 80 neslinin kahramanı kahramanı oldu.


Yardım için bölgeye Rambo’nun Vietnam’daki komutanı Albay Trautman gelir. Kendi yetiştirdiği ölüm makinasını yakından tanıyan tecrübeli askerin, yetkililere tek bir önerisi olacaktır: "Ceset torbalarını hazır edin!" ve "senin cehennem dediğin yere o ev diyor" replikleri hâlâ aklımda.

Filmin değiştirilmiş sonu

Filmin sonunda Jhon Rambo ağlayarak isyan eder ve kafasını Albay Trautman' a yaslayarak teslim olur.

"First Blood" kitabının yazarı David Morrell' in senaryosuna göre Vietnam sendromlu kahramanımız Jonh Rambo hikayenin sonunda intihar edip ölmektedir.


Filmin orijinal sonu

Fakat yapımcılar Rambo' da ki potansiyeli ve parayı fark etmiş olacaklar ki filmin orjinal sonunu değiştirip Rambo' yu hayatta bıraktılar. Bu sayede gelecek olan devam filmlerine zemin hazırlanmış oldu.

Bram Stoker En İyi Roman Ödüllü yazarımız David Morrell kendi sonunu göremediğinde ne düşünmüştür acaba?

Sanırım bu yüzden devam filmlerinin hiç biri ilk film olan First Blood' un yerini ve tadını yakalayamadı. Devam filmlerini izledik, eğlendik o ayrı konu ama Rambo gibi bir karakterin teslim olması da olmamış arkadaş.

http://www.imdb.com/title/tt0083944/?ref_=fn_al_tt_1
https://en.wikipedia.org/wiki/First_Blood_(novel)
HIRT;


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder