Westworld - Batı Dünyası (1973)

Dün öğrendiğim bir haber üzerine çocukluğuma dönmeye karar verdim.

Çocukluğumu düşündüğüm de beni en çok etkileyen filmler arasına girmeyi başarmıştır Westworld (Batı Dünyası). Küçükken izleyip o dönem için sağlam tırstığım bir film olmayı başarmıştır.
İlk okuldaki konuşmalarımızı hatırlıyorum da, "Bir kovboy var. Ama robot !!"

1973 yılında çevrilen aksiyon, bilim-kurgu, gerilim türündeki filmin yazarı ve yönetmeni 2008 yılında kaybettiğimiz Michael Crichton' dır. Kendisi aralarında Jurassic Park' ın da olduğu bilim-kurgu, tıp dramaları ve özellikle tekno gerilim türündeki eserleri ile tanınır. Bir çok kitabı sinemaya uyarlanmıştır.

Hangimiz çocukken kovboy, şövalye ya da bir savaşçı olmadık. Michael Crichton da'  bunu fark etmiş olacak ki. Zengin insanlar için günlüğü 1000 dolar olan insanlıktan uzak bir bölgede vahşi batı, roma ve ortağı simüle eden 3 adet oyun ve tatil beldesi yaratmıştır.

Size düşen ise  hangi tatil beldesinde eğlenceli vakit geçireceğinizi seçmenizdir. Bu tatil beldelerinin en mükemmel yanı, tatile gelen müşteriler dışında her şeyin birer robot olması. Eğer siz tatilinizi vahşi batıda yapıyorsanız istediğiniz kovboy ile düello yapabilir, bar kavgası çıkarabilir, banka soyabilirsiniz. Olay tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Bir çok atraksiyonu son derece gerçekçi bir şekilde yapabilirsiniz. Tabi ki bunları gerçek silah, mermiler ve insanlardan ayırması son derece zor robotlar ile birlikte yapıyorsunuz.


Tabi ki her şey böyle güzel gitmez ve sizinde şimdi tahmin edebileceğiniz gibi robotlar kontrolden çıkıp müşterilere saldırmaya başlar. Düşünsenize vahşi batı dasınız bir günlük taze kovboy iken son derece gerçekçi robot kovboylar tarafından öldürülmeye çalışılıyorsunuz.

Bence zamanının çok ilerisinde olan bu film fütüristik bilim kurgunun son derece başarılı bir örneğidir. Kontrolden çıkan kötü silahşor rolünde Yul Brynner, donuk ve soğuk bakışları eşliğinde psikopat robot kovboyu çok başarılı bir şekilde canlandırır. Bir çok kişi için bu oyunculuk Terminator' un atası olarak değerlendirilir.

Burada hayran kalınması gereken nokta bence filmin yazarı ve yönetmeni Michael Crichton' ın hayal gücüdür. Günümüzde son derece popüler olan başkaldıran isyankar robotların atası niteliğindedir bu film. Yapay zeka ile insanın başına neler gelebileceğini 40 yıl önce görmüş.
Bu arada Yul Brynner' ın giydiği kovboy kostümü, 13 sene öncesinde The Magnificent Seven (Yedi Silahşor) filminde giydiği kostümün aynısıdır. 1976 yılında devam filmi niteliği taşıyan Futureword (Geleceğin Dünyası) çekilmiştir. Bu film de de psikopat robot kovboyu yine Yul Brynner
canlandırmıştır.

Şimdi gelelim güzel habere, başarılı yapımlara imza atan HBO Westworld filmini dizi olarak çekmeye başladı. 2016 yılında vizyona girecek dizide Anthony HopkinsEd Harris gibi bir çok usta oyuncu yer alıyor. 

Silahşor rolünde Edd Harris izleyeceğiz. Hangisi daha karizma karar veremedim açıkçası.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder