Türk Sinemasında grev ve işçi sorunları üstüne yapılmış ilk film


1964 yapımı "Karanlıkta Uyananlar" filmi Türk sinemasında grev ve işçi sorunları üstüne yapılmış ilk filmdir.

Senaryosu Vedat Türkali' ye ait olan, başrollerinde Fikret Hakan, Beklan Algan ve Ayla Algan' ın oynadığı film işçi haklarını konu alır.

Filmin yönetmenliğini Ertem Göreç, müziklerini de Nedim Otyam yapmıştır. 1965 Antalya Film Festivali' nde En İyi 3. Film, En İyi Senaryo ve En İyi Özgün Müzik ödüllerini kazanmıştır.

TÜRK-İŞ' in desteğiyle yapımı gerçekleştirilen filmin gösterimi sorunlu olmuştur. Sinema salonu sahiplerince vizyona geç sokulan film Adana'daki bir gösterimi sırasında 50-60 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Gösterime girmesinden yaklaşık iki ay sonra Temmuz 1965' te İçişleri Bakanlığı tarafından oynatıldığı şehirlerde birçok olayın çıkması gerekçe gösterilerek gösterimi durduruldu. 4 Ağustos 1965'te durdurma kararı kaldırıldı.

Aynı yıl Bulgaristan'ın Varna şehrinde UNESCO tarafından düzenlenen Balkan Film Festivali'ne Türkiye' yi temsil etmek üzere filmin gönderilmesi kararlaştırılsa da sonradan vazgeçildi.Üç ödüle layık görüldüğü 2. Altın Portakal Film Festivali' ndeki (1965) ödül töreni sırasında, Vedat Türkali bulunmamış, ödülünü alırken Beklan Algan' ın yapmak istediği konuşma da Antalya Belediye Başkanı Avni Tolunay tarafından engellenmiştir.

İşin özü, sizinde anlayacağınız üzere 1965 yılından bu yana Türkiye' de değişen pek bir şey yok aslında.

http://www.imdb.com/title/tt0279168/?ref_=fn_al_tt_1
https://tr.wikipedia.org/wiki/Karanl%C4%B1kta_Uyananlar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder