Prisoners - Tutsak (2013)


Yönetmen Denis Villeneuve ile tanışmama vesile olan Tutsak (Prisoners) iki buçuk saatlik bir metraja sahip. Polisiye, suç ve dram türlerinden unsurlar barındıran film, uzun olmasına rağmen başlangıçta izleyicisine zerk ettiği tempoyu terk etmiyor. Kurgusu ve olay örgüsü itibariyle de oldukça melez bir senaryoya sahip olan film, kaybolan küçük kızını ve arkadaşını bulmaya çalışan bir babanın etrafında gelişiyor.Nedense melez olan birçok şey hoşuma gider, severim. Bu film de birçok açıdan melez bir film ve kendisini sevdirmek ile kalmayıp favorilerim arasına sokan bir film oldu. Melez çünkü polisiye ve suç türündeki birçok filmden bildiğimiz öyküleme teknikleri ve unsurları kullanılarak bir sentez yaratılmış.

Senaryo, klişe bir şekilde, polis ve kaçırılan çocukların anne-babaları arasındaki etkileşim etrafında kurulmuş. Bunun üstüne, polis terminolojisi ile "geçmişten gelen çözülmemiş davalar" ile bir doz klişe daha atılıyor. Hâttâ "seri katil" ve "idealist ve iş bilir polis" profili dahil edilerek tadı biraz daha klişeleşiyor senaryonun.

Fakat ilginç olan siz, izleyici olarak bütün bu klişelere (ve daha birçoğuna) rağmen izlerken orijinal bir tat alıyorsunuz. En azından ben de öyle oldu. Bunun nedeninin filmin bütün unsurlarıyla "gerçekçilik" ilkesini merkeze oturtması olduğunu düşünüyorum. Evet film ilk andan itibaren tüm unsurları ile - oyunculuklar, senaryo, vb. - gerçek olma, diğer bir ifade ile yapmacık ya da abartı unsurları taşımama üzerine söz vermiş gibi ilerliyor.

Örneğin; testere serisindeki gibi "kanser olduğumu öğrendiğim andan itibaren hayatlarını harcayan, hayatlarına ihanet eden insanların bunun farkına varmalarını sağlamak" gibi bir motivasyonu cicili-bicili bir şekilde süsleyerek sunmuyor. Anlatması gerekeni çok sade fakat can alıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Siz de alıyorsunuz ya da almıyorsunuz.

Oyunculuklar açısından bakıldığında film gerçekten doyurucu. Jake Gyllenhaal ve Hugh Jackman öykünün bel kemiği karakterlerine can vermişler. Özellikle Jake Gyllenhaal bilinen polis tiplemelerinin dışında bir polis yaratmış. Filmde oyunculuk bakımından Paul Dano ve Melissa Leo' nun da haklarını teslim etmek gerek. Bunun dışında belki çocuk aktrislerin sahnelerinden birkaçı iyileştirilebilirmiş gibi duruyor.

Tutsak, 150 dakikanıza değecek bir film. Kaçırmayın.

http://www.imdb.com/title/tt1392214/?ref_=fn_al_tt_1
http://www.imdb.com/title/tt1392214/awards?ref_=tt_awd

Memento

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder