Mission: Impossible : Rogue Nation - Görevimiz Tehlike 5 (2015)


Mission Impossible 5 : Rogue Nation (Görevimiz Tehlike 5) filmi hakkında düşüncelerimi yazmadan önce  tarihi hakkında bir şeyler karalamak istedim.


1960' lı yıllarda CBS kanalında dizi olarak yayın hayatına başladı. Döneminde popüler olan casus dizilerinin en popüleri olmayı başardı. Ekibin başında Jim karakterini canlandıran Peter Graves vardı.


Bu sayede halâ geleceklerimize konu olan "senin görevin, Jim tabi kabul edersen" repliği hayatımıza girmiş oldu.

Genelde tek başına bir kahramanın götürdüğü yapımlardan farklı olarak  bizim hayatımıza zekayı, teknolojiyi kullanmayı, plan yapmayı ve ekip çalışmasını soktu. Sanırım döneminde bu kadar başarılı olmasının sebebi de buydu. Dizi 1966 - 1973  arasında 7 sezon olarak yayınlandı.


Benim ve 80 neslinin Görevimiz Tehlike ile tanışması 1990' lı yılların başına dayanmaktadır. 1988 - 1990 yılları arasında 2 sezon olmak üzere 2. nesil dizi başlamış oldu. Türkiye'de dizi uzun yıllar TRT ve Star tv' de yayınlandı.


Yeni ekibin başında biraz yaşlanmış olsa da performansından bir şey kaybetmeyen "Jim" rolümde yine  Peter Graves vardı. 2 sezonluk bu dizi benim ve bir çok arkadaşımın hayatının belli bir dönemine damga vursa da 2 sezondan öteye gidemedi.


Gelelim 1996 yılına (aslında gelmesek bile olur). Brian De Palma' nın yönetmenliğini yaptığı Tom Cruise' un baş rolde Ethan Hunt' ı canlandırdığı Görevimiz Tehlike filmlerinin birincisi beyaz perdeye girmiş oldu.

Girmese de olurmuş dediğim bu film bizim bildiğimiz ekip çalışması, zeka pırıltısından yoksun tek bir kişinin bütün görevi üstlendiği uyduruk bir filmden ileri gidemedi benim için. Filmin konuya girişi ve olayların çözülmesi son derece sıkıcıydı.


Ardından 2000 yılında Görevimiz Tehlike II filmi vizyona girdi. Filmin yönetmeni John Woo tam anlamıyla ilk filmin üzerine tüy dikti. Dövüş sanatlarında, akrobaside, her türlü aracı, silahı ve teknolojiyi kullanmada uzman bir süper asker karşımıza çıktı. Görevimiz Tehlike filmi görevimiz aksiyon filmi oldu. Aksiyona olmayan bir boyut getirdi. Bu film benim seriye olan inancımı kestiğim film oldu.


2006 yılında benim beğendiğim bir yönetmen olan J.J. Abrams serinin başına geçiyor. Çok fazla olmada bu filmde hafiften bir ekip çalışması olayına girseler de, filmi kötü senaryo ve başarısız kurgunun kurbanı oluyor. Düşününce Görevimiz Tehlike III filmi hatırlayan var mı? aranızda.2011 yılında serinin 4. filmi Ghost Protocol (Hayalet Protokol) vizyona giriyor. Bu filmin yönetmen koltuğunda ise başarılı animasyon filmlerinden bildiğimiz (Ratatuy, İnanılmaz Aile, Yukarı Bak vs..)
Brad Bird devralıyor. Sanırım sinemada serinin filmlerini izlerken en sıkıldığım film buydu. Animasyona devam bence:)


Serinin son filmi olan Görevimiz Tehlike 5 :Rogue Nation filmine. Bu filmin yönetmeni Tom Cruise' un baş rolünü oynadığı Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında) filminin yazarı ve Jack Reacher filminin yönetmenliğini yapan Christopher McQuarrie.

Serinin gidişatından da anlayacağınız gibi bu filmin de senaryosu aksiyon sahneleri ve saçmalıklarla fazlasıyla dolu. Olaylar çok tahmin edilebilir şekilde ilerliyor ve aynı şekilde bitiyor. Filmin ilk on dakikasında kim kazık atacak, kim sonradan iyi olacak her şey kabak gibi ortada. Kafa yormadan aksiyona doymak istiyorsanız gidin izleyin derim.

Ama bu film ekip çalışmasına yani dizi ruhuna en yakın film. Bir ışık var diyebilirim, tabi ki diğer filmlere göre. Sanki zamanla güzel bir şeyler çıkacak gibi.

Kısaca özetlersek
1 film, başarısız bir giriş
2 film, başarısız filme tüy dikerek saçmalıkta tavan yaptı
3 film, en kötüsü diyebilirim.
4 film, yani izleniyor ama nereden tutsan elinde kalıyor
5 film, hepsinden daha iyi olmakla beraber, vasatın altında

Fakat benim gibi dizi ile büyümüş 80 nesli iseniz veya biraz daha büyük olup 60' lar da ki diziye yetişmiş bir nesil iseniz. Sizin için saçmalıktan öteye gitmeyecektir.

2000' li nesilleri kandırabilirler ama bizim için daha fazlasını yapmaları lazım.

http://www.imdb.com/title/tt0117060/?ref_=fn_al_tt_1
http://www.imdb.com/title/tt0120755/?ref_=tt_rec_tt
http://www.imdb.com/title/tt0317919/?ref_=fn_al_tt_1
http://www.imdb.com/title/tt1229238/?ref_=fn_al_tt_1
http://www.imdb.com/title/tt2381249/?ref_=fn_al_tt_1

HIrT;Hiç yorum yok:

Yorum Gönder