Superman 'in evrimi


1930' ların sıkıntılı Amerika döneminde ortaya çıkmaya çalışan bir çizgi roman olarak hayata başladı.

Bu yıllarda güçleri sınırlıydı. Uçamıyor ama uzun mesafe zıplayabiliyor, ancak bir tren kadar hızlı koşabiliyordu. Gücüne gelirsek ancak bir arabayı yerden kaldırabiliyordu. Geçmişi pek yoktu. Kripton adlı bir gezegenden geldiği biliniyordu.

1933 yılında Jerry Siegel ve Joe Shuster tarafından yaratıldı ancak bu karakteri kimse satın alıp basmak istemedi.

1938' de Detective Comics çizgi romanın ilk sayısını bastı. Nisan Ayında "Action Comics No. 1" sayısı okuyucu ile buluştu. Action Comics deki popülerliği  çok geçmeden ona kendi serisini kazandırdı.
1939' da gazetelerde çıkmaya başladı.

1940' larda Superman hızla gazete, çizgi roman, radyo ve çizgi film olarak yayılmaya başladı.

Kötü adam Lex Luthor' ın maceraya katılması da bu yıllarda oldu. İlk olarak kızıl saçlarla görülen Luthor, sonraki sefer keldi. Çılgın bir bilim adamı olan Lex 2000' li yıllarda sanayici bir iş adamı olarak karşımıza çıktı. Hatta biraz ileri gidip başkan bile seçildi.

1943 yılında ölümcül olan Kriptonit (radyoaktif taş) ilk kez radyoda daha sonra 1949 yılında çizgi romanlarda yerini aldı.


1948' de Kirk Alyn Superman' ni dizide canlandırması için anlaşılan ilk aktör oldu.


1952 
 yılında George Reeves' ın Superman' i canlandırdığı "The Adventures of Superman" (Superman' in Maceraları) dizisi başladı. Bu dizi 1958 yılına kadar devam etti.

1950' lerin sonlarına doğu Superman TV ve sinema dünyasında büyük bir üne sahip olmaya başladı.
Kasları daha belirgin bir hale getirildi. Biraz irileştirildi. Şu anda halen kullanılmakta olan göğüs logosu ve  ikonik görüntüsü şeklini aldı.

Bu yıllarda güçleri de gözle görülür şekilde arttı. Işıktan hızlı gidebiliyor. Zamanda yolculuk yapabiliyor. Gezegenleri yerinden oynatabiliyordu.

Brainiac ve Bizarro gibi kötü karakterler ve kuzeni Supergirl 1950' li yıllarda ortaya çıktı.

1960' larda geçmişi biraz daha kurgulanarak güçlerini Kripton' un kırmızı güneşinden daha farklı olan bizim sarı güneşimizden aldığı söylendi.

1966 yılında kısa ömürlü de olsa bir müzikal olarak Broadway' e geldi. Hepimizin bildiği "Bir kuş, bir uçak, hayır Superman" repliği de doğmuş oldu.

1973 yılında "Man of Steel" (Çelik Adam) isimli ABC kanalında yayınlanan TV animasyon dizisi başladı. 1986 yılına kadar yayınlanan bu dizide Aquaman, Batman, Robin ve Wonder Woman ile bir araya geldi.


1978 yılında Christopher Reeve' nin oynadığı Superman filmi gişe rekorları kırdı. Clark Kent, Lex Luthor, Jor-El gibi isimler hayatımıza girmiş oldu. Bu filme devam filmi olarak ilerleyen yıllarda 3 film daha çekildi.


Superman (1978)


Superman II (1980)


Superman III (1983)

Superman IV (1987)

1980' lerde yazar, sanatçı John Bryne Supermen' i adeta yeniden yazdı. Kahramanın güçlerini azalttı. Onu büyüten ama yıllar önce ölmüş dünyalı ebeveynleri hayatta olarak bizlere sunuldu.

400' den fazla çizgi roman yayınlandı.

1992 yılında DC Comics' ın aldıgı anlamsız bir karar ile Superman, Doomsday tarafından öldürüldü.
Sonraki yıllarda yeniden dirildi. Güçlerini kaybetmiş. Güneş yerine elektrik bazlı yeni güçler kazanmıştı. Bu sayılarda Superman mavi-beyaz bir kıyafet giyiyordu.1993 yılında "Lois & Clark: The New Adventures of Superman" dizisi başladı. Dean Cain ve Teri Hatcher, Lois ve  Clark karekterlerini canlandırdı.

1996 yılında başarılı Batman animasyon serisini takip eden modern bir Superman çizgi filmi başladı. Bu çizgi film 4 yıl boyunca Cumartesi sabahları çocuklarla buluştu.

Ayrıca bu yılda" Superman: The Wedding Album" (Evlilik Albümü) adlı bir sayı ile Lois' le evlendi. İnsan super olsa bile hata yapabiliyor demek ki :) İlerleyen yıllarda boşanmışlardır.

2001 yılında Tom Welling' in Clark Kent' ti canlandırdığı CW tarafından çekilen gençlik dizisi Smallville başladı. Bu dizi 2011 yılına kadar devam etti.2006 yılında gişede çok da başarılı olamayan Superman Returns (Superman Dönüyor) filmi çekildi.
Brandon Routh Superman' nı canlandırırken Lex Luthor' u ise Kevin Spacey canlandırdı.


2011 yılında Superman çizgi romanları daha sert, koyu ve karanlık bir atmosfere büründü. Clark' ın derin ve duygusal tarafları işlenmeye başlandı.


2013 
yılında hepimizin merakla beklediği "Men of Steel" (Çelik Adam) filmi vizyona girdi. Amy Adams Lois  ve Henry Cavill de Superman' ne hayat verdi.2016
yılında vizyona girecek olan "Batman v Superman: Dawn of Justice" (Batman v Superman: Adaletin Şafağı) filmini merakla bekliyoruz.

Bu arada bir çok animasyon filmi çekildi. İzlemediyseniz bunları şiddetle tavsiye ediyorum.

Superman/Batman: Apocalypse
Superman/Batman: Public Enemies
Superman/Shazam!: The Return of Black Adam
Superman vs. The Elite
Superman: Brainiac Attacks
Superman: Doomsday
Superman: Unbound


Son olarak, bizim Superman Tayfun' u da paylaşmazsam olmaz. :)

http://www.supermanhomepage.com/news.php
http://www.dccomics.com/characters/superman
http://parade.com/6218/viannguyen/75-years-of-superman-see-his-evolution/
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Death_of_Superman
https://en.wikipedia.org/wiki/Jerry_Siegel
https://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Shuster
https://tr.wikipedia.org/wiki/Action_Comics
https://en.wikipedia.org/wiki/Kirk_Alyn
https://en.wikipedia.org/wiki/George_Reeves
https://en.wikipedia.org/wiki/John_Byrne
http://www.dccomics.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Superman:_The_Wedding_Album
http://www.imdb.com/name/nm0919991/
http://www.acikkafasinemasi.com/2015/04/batman-v-superman-dawn-of-justice.html

HIrT;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder