Kingsman: The Secret Service - Kingsman: Gizli Servis (2014)
Mark Millar' ın The Secret Service çizgi romanından uyarlanan ironi, kara mizah ve İngiliz kültürüne göndermeler yapan modern James Bond filmi demek sanırım yanlış olmaz.

Yönetmenliğini Matthew Vaughn' un üslendiği filmde Colin Firth, Samuel L. Jackson, Michael Caine gibi bir çok ünlü isim yer alıyor.

Ajan Harry Hant' ın hayatını zamanında kahramanımız Gary “Eggsy” Price 'ın babası kendi hayatını feda ederek kurtarır. Bu olay üzerine kendisini borçlu hisseden Harry  uyduruk bir hayat yaşayan Eggsy' ye gizli bağımsız istihbarat servisi  ajanı olması için Kingsman tarafından açılan sınava katılmasını ister.


Geçmiş dönemlerde de modern James Bond filmlerinin çekildiğine bir çok kez şahit olduk. Bu filmi kendi türlerinden ayıran en büyük özelliği ajan filmlerinde ki klişe sahneler ile kafa bulması, mizah kısmının ağır basması ve İngiliz yaşam tarzının popüler kültür üzerinde ki etkisi diyebilirim.

Güzel kaliteli, gerçekçi bir casus filmi  izlemek istiyorsanız. Bu film kesinlikle size göre değil. Absürt  ajanların olduğu, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek isteyen  ve bunun için bir o  kadar saçma plana sahip olan kötü karakterin olduğu, bol zıplamalı, hoplamalı sahneler ve görsellik ile bezenmiş ayakları kesinlikle yere basmayan zaman zaman sizi sıkacak bir film olduğunu söylerim.

Eğer çizgi roman kültürüne biraz yakınlığınız varsa, retro giyinen ve o kültürden gelen ajanların modern, eğlenceli yöntemler kullanması ve bol aksiyondan hoşlanıyorsanız o zaman bu film size göre diyebilirim. Uzun lafın kısası Tarantino tarzına yakın çerezlik bir film.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Mark_Millar
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Secret_Service_(comics)
http://www.imdb.com/name/nm0891216/

HIrT;
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder