Ex Machina (2015)


Dünyanın en büyük yazılım şirketinde çalışan Caleb, düzenlenen bir yarışma sonucu şirketin CEO'su Nathan 'ın çok uzaklarda yaşadığı ve  arge yaptığı dağ evine 1 haftalık tatil kazanır. Caleb bir hafta boyunca Nathan'ın  deneyinin parçası olarak , kadın formatında olan dünyanın ilk yapay zekası 'Eva' ile vakit geçirecektir.


Bu aralar yeniden popüler olan yapay zeka filmlerinin iyi bir örneği diyebilirim. Filmin yönetmenliğini 2002 yapımı 28 Days Later (28 Gün Sonra)  ve Judge Dredd (Yargıç Dredd) filminin 2012 uyarlamasının senaryo yazarı ve yapımcısı olan Alex Garland yapıyor. İlk yönetmenlik demesi olan birisi için  Ex Machine' nde hakkı yenmeyecek bir iş çıkarmış.

Dram, Bilim-Kurgu türünde olan filmin, bir avuçtan daha az oyuncusu var. Buna rağmen sade görselliği, başarılı efektleri ve kurgusu ile izleyeciye seyir keyfi yüksek, akıcı bir film sunmayı başarmış.

Kurgusu son derece başarılı olan filmin senaryosu biraz vasat kalmış.Yapay zeka ile olan diyalogları biraz yüzeysel buldum. Çok daha zekice diyalogların içinde kaybolmamız gerekirdi diye düşünüyorum. Bazı sahneler çok hızlı geçilmiş. Ayrıca filmin ilk 15 dakikasından sonra tahmin edilebilir bir sonu var filmin.

Sizde benim gibi insanlığın sonunun yapay zeka ile geleceği fikrine sıcak bakıyorsanız, filmi izlemekten keyif alacağınızı düşünüyorum. Eğer yapay zeka konulu filmlerden keyif alıyorsanız 2014 yapımı Automata filmini izlemenizi de tavsiye ederim.

Yapay Zeka fikrinin öncülerinden olan Ray Solomonoff' un uyarısına kulak vermek için hala çok geç kalmış sayılmayız. "Yapay zeka gerçekleşmeden dünya üzerindeki birçok zeki insan olası sonuçlar hakkında araştırma yapmalı, çünkü yapay zeka gerçekleştiği an çok geç kalabiliriz. Şu anda yapay zekanın yakın bir gelecekte var olacağına dair bir tahmin olmasa da makinelerin düşünme yetisini kazanması bir anda ve çok hızlı şekilde gerçekleşecektir."

İlk yapay zekanın, kadın formunda olmasını da  çok manidar buldum. Kadınlara güvenme özellikle de robot kadınlara:)

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt0470752/?ref_=nv_sr_1
http://en.wikipedia.org/wiki/Ray_SolomonoffHiç yorum yok:

Yorum Gönder