Chappie (2015)Ex- Machine filmini yazarken, bu aralar yapay zeka filmlerinin yeniden popülerlik kazandığından bahsetmiştim. Chappie filmi de bu akımın başarılı örneklerinden biri diyebilirim.

Filmin yönetmeni 2009 yapımı District 9 (Yasak Bölge 9) filminden tanıdığımız Neill Blomkamp. Bilim-Kurgu, Drama türündeki film hafif dozda komedi ile güzelce harmanlanmış.

Baş rollerde Slumdog Millionaire (Milyoner) filmi ile hayatımıza girmiş olan Dev Patel ve Hugh Jackman yer alıyor.


Gelecekte robotlardan oluşan polis ordusu, insanlığın güvenliğini sağlamak ile görevlendirilmiştir. Bu sayede de suç oranlarında gözle görülür bir düşüş sağlanır. Bir gün suçlular tarafından bir polis robotu kaçırılır ve yeniden programlanır. Bu sayede Dünyaya yapay zekaya sahip, kendi kararlarını verebilen Chappie gelmiş olur.

Diğer yapay zeka konulu filmlerden bir tık ayrı bir yerde tutmak lazım diye düşünüyorum bu filmi.
Chappie' nin çocuksu hareketleri, ailesi olarak gördüğü insanların ona davranışları ve insan oğlunun kendinden olmayana olan acımasızlığı filmi kendi türlerinden bir tık ayırmaya yetiyor.

Filmin geçtiği atmosfer ve robot tasarımları benim hoşuma gitti. Fakat District 9 tadında yüksek bir beklentiniz varsa size yeterli gelmeyeceğini söyletebilirim. Oyunculuklar bir kaç kişi dışında vasat. Hikayede açıkta kalan, ayağı yere basmayan bir çok yer var.

Bunlara çok takılmayıp ailece izlenebilecek bir film çıkarmayı başarmış bence yönetmen.  Kafa dağıtmak eğlenmek hafif duygulanmak için ideal bir seçim olabilir.


Bu da bonus olsun :)

http://www.picnations.com/chappie-movie-poster-2015-wallpaper-robot-die-antwoord
http://www.acikkafasinemasi.com/2015/06/ex-machina-2015.html

HIrT;


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder