Enigma "The Imitation Game" - Yapay Oyun (2014)


Gerçekte yaşanmış bir olayı anlatan The Imitation Game (Yapay Oyun) filmi 2. Dünya Savaşı sırasında ünlü İngiliz matematikçi Alan Mathison Turing' ın Almanların haberleşmek için kullandıkları Enigma şifresini kırma hikayesi anlatılıyor. Alan Turing' ın o dönemde çok ta hoş karşılanmayan bir de sırrı var.

Alan Turing' e hayat veren Benedict Cumberbatch rolünün hakkını fazlasıyla veriyor.Alan Turing' ın hırslı, zeki ve bir o kadar da zor anlaşılan bir kişilik olduğunu seyirciye ilk sahneden itibaren empoze ediyor.

Son derece başarılı ve akıcı bir atmosfere sahip olan film başladığı gibi izleyiciyi hiç yormadan bitiyor. Ara sahnelerde Alan' ın çocukluk yıllarını göstermesi filmin içinde hoş bir ayrıntı olmuş. Film bittikten sonra Alan' in başarısına ve hırsına hayran kalıyorsunuz. Bir o kadar da yaşadığı dönemin tabularına sinirleniyorsunuz. Bir kaç yıl daha yaşasaydı daha neler yapardı diye düşünmeden edemiyor insan.

Alan Mathison Turing aynı zamanda matematikçi olduğu kadar kriptolog ve bilgisayar bilimcisidir.
Bilgisayar biliminin kurucusu sayılır. Geliştirmiş olduğu Turing testi ile marinaların ve bilgisayarların düşünme yetisine sahip olup olamayacakları konusunda bir kriter öne sürmüştür.


II. Dünya Savaşı sırasında Alman şifrelerinin kırılmasında çok önemli bir rol oynadığı için savaş kahramanı sayılmıştır. Ayrıca Manchester Üniversitesi' nde çalıştığı yıllarda, Turing makinesi denilen algoritma tanımı ile modern bilgisayarların kavramsal temelini atmıştır.

Tarihçilerin tahminlerine göre Alan Turing' in Alman Enigma kod sistemini deşifre ettiği için savaş iki yıldan fazla kısalarak 14 milyon hayatı kurtardı. Almanların kırılamaz dediği Enigma' nın deşifre edildiğini anlamasınlar diye, sadece kritik bilgilerde müttefiklere istihbarat sağlandı. Deşifre edildiği 50 yıl boyunca açıklanmayıp gizli tutuldu.

Alan Turing 7 Haziran 1954' te 41 yaşında intihar etti. 2013' te Kraliçe 2. Elizabeth ölümünün ardından Turing' e kraliyet affı bahşedip eşsiz başarılarını onurlandırdı. Sizinde anlayacağınız gibi iş işten geçtikten sonra. Ne kadar zeki olursanız olun, etrafınız aptal insanlarla dolu ise kıymetiniz bilinmiyor.

Çok başarılı bir yönetmenlik geçmişi olmayan Morten Tyldum belgesel tadında, akıcı, güzel ve kaliteli bir işçilik çıkartmayı başarıyor. Abartısız ve aşırı gerçekçi bir film.Müzikleri de bir o kadar etkili. Aralarında en iyi uyarlama senaryo oscarı' nın da olduğu 50 den fazla ödüle sahip. Son zamanlarda izlediğim en başarılı biyografi diyebilirim.

The Imitation Game - Official Trailer
             Enigma şifreleme makinesi hakkında ufak Türkçe bir çalışma                   

http://www.imdb.com/title/tt2084970/?ref_=nm_knf_t1
http://tr.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing
http://tr.wikipedia.org/wiki/Turing_testi
http://tr.wikipedia.org/wiki/Enigma_makinesi

HIrT;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder