Avengers: Age of Ultron - Yenilmezler: Ultron Çağı (2015)

Çizgi roman ve çizgi filmlerle büyümüş bir neslin üyesi olduğum için Marvel' ın benim gözümdeki yeri biraz daha fazla. Sanırım sırf bu yüzden bir seneye yakındır, en fazla beklediğim filmler arasına girmeyi başardı.


Avengers: Age of Ultron' na vizyona girdiği gün gittim. Film hakkında yorumlarımı yazmadan önce basitçe çizgi roman dünyasındaki  Ultron ve diğer karakterler hakkında bir şeyler yazmanın daha güzel olacağına karar verdim.


Ultron; Ant-Man (Karınca Adam), Giant Man, Goliath vs Yellow Jacket isimleri ile bilinen Hank Pym tarafından yaratılan bir yapay zekadır.


Hepimizin tahmin edeceği gibi Ultron' un aklı başına geldiği anda isyan eder. Babası gibi gördüğü Hank başta olmak üzere bütün insanoğluna savaş açar. Kendi dediği gibi "iplerini koparır" ve Avengers takımına karşı Masters of Evil grubunu oluşturur.


1968’de yayınlanan Avengers #54’te "Crimson Cowl" adıyla ortaya çıkan karakterin sureti son bölmde gözükür, Ultron adını da bir sonraki sayıda alır.

Ultron' un güçlerine gelirsek süper gücü, uçabilmesi, enerji fırlatması, zihin karıştırması gibi saymakla bitmez. Fakat bence ön önemli gücü kendisini sürekli güncelleyebilmesi ve Adamantium’ dan oluşan dış iskeleti diyebiliriz.


En büyük yanılgı sanırım Ultron' u sadece güçlü bir metal yığını olarak düşünmek olur. Kesinlikle çok karmaşık bir kişiliktir. Hank Pym’ i babası, Janet Van Dyne (Wasp) ’ı ise annesi belirler. Ultron zamanla annesi olarak gördüğü Janet Van Dyne' ni arzulamaya başlar. Kendisine eş olabilmesi için Janet' in görüntüsüne benzeyen bir dişi robot oluşturur. Aslında babası olan Hank' ı annesinden kıskanan bir çocuk tarafı da vardır.

Ultron kendisinin evladı olarak gördüğü Vision ' nı yaratır fakat işler beklediği gibi gitmez. Vision babasına rağmen insanlığın yanında olmayı seçer ve Avangers' ın yanında savaşmaya başlar.


Hank Pym' in Ultron ile arasındaki baba-oğul ilişkisine paralel olarak Ultron ve Vision' ın  baba-oğul ilişkisi de çok derin bir mevzudur. Ultron hem bir oğul aynı zamanda da bir baba olmuştur. Aynı anda iki farklı duyguyu yaşar aslında. Evladını reddeden bir baba ve babasına karşı duran bir evlat olmuştur. Ne demişler "Ne ekersen onu biçersin".


Gelelim Erik Lehnsherr namı - diğer Magneto' nun çocukları olan Scarlet Witch (Wanda Maximoff) ve Quicksilver (Pietro Maximoff) karakterlerine.

Scarlet Witch' in güçleri şans,zamanla oynayabilmek ve zihin karıştırmaktır. Kızıl Cadı babası ve kardeşine çok kızgındı. Nedeni ise onu küçükken deli hastanesine bırakmalarıdır. Kızıl Cadı hastaneden kaçtığı zaman ilk olarak babasından  ve kardeşinden intikam almak istemiştir, ama Xavier Profesör - X onu kontrol etmiştir. İlk başta yanlış yollara sapıp Brotherhood of Evil Mutants (Mutant kardeşliğine)' a  katılmış olsa da. Sonradan doğru yolu bulup Avengers' a katılmıştır.

Quicksilver, beyaz saçlı, genellikle mavi veya yeşil kıyafet giyen ve aşırı hızlı bir karakterdir. Captain America 2: The Winter Soldier (Kış Askeri) filminde jenerik sonrası gözükmüştür. Aynı zamanda 7. X-Men filmi X-Men Days of Future Past (Geçmiş Günler Gelecek) , ve 2016 yılında çıkacak X-Men Apocalypse filminde Evan Peters tarafından canlandırılacaktır.Ultron' un Evrimi

Ultron' un Evrimi Bu kadar yazının sonunda film hakkındaki düşüncelerim sanırım sizin de aklınızda az çok şekillenmeye başlamıştır. Film ile çizgi roman dünyası arasında neredeyse hiç bir gerçeklik yok.

Tabi ki diyebilirsiniz biri film diğeri çizgi roman farklar olur diye. Ben biraz eski kafalıyım sanırım.
Gereksiz yere yapılan değişiklikler ve yorumların hikayeyi bozduğunu ve yozlaştırdığını düşünüyorum.


Filmin baş karakteri olan Ultron; Hank Pym (Karınca Adam) tarafından değil Iron Man (Demir Adam) tarafından yaratılıyor. Hank' ın esamesi bile okunmuyor. Filmin ana konusu olması gereken Ultron ve Vision arasındaki ilişki neredeyse yok gibi işlenerek yüzeysel olarak geçiliyor.

Özellikle Iron Man' ın depresyonu olmak üzere hafiften Hawkeye (Şahin Göz)' in aile yaşantısı etrafında gelişen bir film olmuş. Araya bir de yalandan bir aşk hikayesi koyarak tüy dikmişler. Quicksilver tam bir hayal kırıklığı. Scarlet Witch yerinde ve güzel kullanılmış. Ama ikisi de olmasa da olurmuş. Ultron' un Avanger' ı içeriden parçalama  fikri az da olsa hikayeyi toplamaya çalışsa da yetmemiş. Yavan senaryosu ve kötü kurgusuna hiç bir şey diyemiyorum.

Vision' un ortaya çıkış hikayesi aşırı derecede içi boş kalıyor. "Biz bir robot yaptık kötü oldu, bir tane daha yapalı o iyi olsun demiş adamlar". En büyük beklentin Vision hayal kırıklığı bile olamadı. Ne oldu derseniz onuda çözemedim.

Aksiyon ve savaşa fazlası ile doyuyorsunuz. Görsel efektler son derece başarılı. Fakat insan biraz yeşil perdeden uzaklaşıp konuya  yoğunlaşsalarmış daha iyi olur demeden duramıyor. Çok iyi olabilecek bir filmi tuz buz ettiler. Benim için ilk filmin gölgesinde fazlasıyla kalıyor. Hikayeyi iyi bilen insanlar  ve hiç bilmeyen insanlar için fazlası ile bölük pörçük bir film çıkmış ortaya.


Belki de beklentim çok yüksek olarak gittiğim için böyle oldu. Bunu da söylemeden yapamayacağım. Olmamış arkadaş!!!!

Filmin sonundaki kısa sürprizi kaçırmayın derim.Umutlarımı sanırım  Captain America : Civil War (Kaptan Amerika: İç Savaş) filmine saklayacağım.

http://villains.wikia.com/wiki/Masters_of_Evil
http://en.wikipedia.org/wiki/Ant-Man
http://marvel.com/universe/Wasp_(Henry_Pym)
http://www.comicbookmovie.com/ant-man/news/?a=88538
http://www.radikal.com.tr/geek/ultron_cagindan_once_bilmeniz_gerekenler_ultron_kimdir-1346946
http://en.wikipedia.org/wiki/Magneto_(comics)
http://screenrant.com/avengers-2-scarlet-witch-quicksilver-iron-man-3-cover/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Scarlet_Witch

HIrT;


1 yorum: