Wilhelm Çığlığı

Eminim bir çoğunuz bu çığlığı defalarca duymuştur. Wilhelm çığlığı ilk kez 1951 yılında Gary Cooper' ın başrol oynadığı Distant Drums filminde kullanıldı. Sahnede nehirden karşıya geçmeye çalışan adamlardan birine timsah saldırıyordu.

İlk Wilhelm çığlığı

İşte o tarihten itibaren bir çok filmde kullanılacak olan Wilhelm çığlığı doğmuş oldu. Bu ses kaydı da diğer filmlerde olduğu gibi sonradan kaydedildi. Filmde kullanıldıktan sonra, Warner Bros' un ses efektleri kütüphanesine eklendi ve  bir çok sinema filminde bu çığlık kullanıldı.

Ses uzmanı olan Ben Burtt 70' li yıllarda bir çok filmde duyduğu bu sesi keşfetti. Ben Burtt bu çığlığı "The Charge at Feather River" filmin de bacağından okla vurulan Wilhelm isimli adamın attığı çığlık yüzünden Wilhelm çığlığı ismini vermiştir.

Wilhelm çığlığı kullanıldığı filmlerden sonra o kadar meşhur oldu ki, müzik gruplarına, şarkılara ve bira markalarına isim oldu.

                                                                  Wilhelm çığlıkları

Star WARS (Yıldız Savaşları) serisi, Lethal Weapon (Cehennem Silahı) serisi, The Lord of the Rrings (Yüzüklerin Efendisi )serisi, Indiana Jones serisi, Batman Returns (Batman Dönüyor) ,Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri) , Toy Story (Oyuncak Hikayesi), Planet of the Apes (Maymunlar Cehennemi), SpiderMan (Örümcek Adam), The Fifth Element (5. Element) gibi 130' un üzerinde film de Wilhelm çığlığı kullanılmıştır.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim Ben Burtt aynı zamanda Star WARS filmleri için R2-D2, ışın kılıcı ve Darth Vader' ın nefes alırken ki çıkardığı seslerin de  yaratıcısıdır.

http://en.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_scream
http://www.eylemplani.com/2011/01/wilhelm-cigligi/
https://eksisozluk.com/wilhelm-scream--1084835
http://www.upcomingvfxmovies.com/2013/12/the-wilhelm-scream/

HIrT;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder