Nightcrawler - Gece Vurgunu (2014)


Senaryo yazarlığı yapan Dan Gilory' nin ilk yönetmenlik denemesi olan Nightcrawler (Gece Vurgunu)' da sürekli yükselen başarı grafiği gösteren Jake Gyllenhaal ana karakter olan Louis' i canlandırıyor.

Öncelikle yönetmen Dan Gilory, ben yönetmenim diye ortada gezen bir çok insana ders niteliğinde bir yönetmenlik başarısı gösteriyor. Bence bu başarının en büyük sebebi kendi yazdığı senaryoyu yönetme kararı almasına borçlu. Jake Gyllenhaal' in oyunculuğu göz dolduruyor. Yönetmenle birlikte  iyi bir uyum yakalamayı başarmışlar.

Filmin senaryosuna zaten kimsenin laf edebileceğini sanmıyorum. Son zamanlarda zor bulunan özgünlük ve  yaratıcılık bakımından tam puan alıyor.

Louis Bloom geceleri arabası ile şehrin sokaklarında dolaşıp hırsızlık yapıp, çaldığı ürünleri başkalarına okutarak yaşamını sürdürmektedir. Suç içermeyen işler yapmak istese de hırsızlık geçmişi yüzünden istediği saygıyı görmemektedir. Fakat Louis'vin bir çok insanda olmayan bir yeteneği vardır. Konuşma kabiliyeti, insanları etkileme yeteneği ve başarıya ulaşmak için her yolu deneyen hırsı.

Bir gece  sokaklarda gezerken bir trafik kazasına şahit olur. Bazı insanların bu tip olaylara hızlıca ulaşıp olayın görüntülerini herkesten önce kameraya kaydettikten sonra, yerel haber kanallarına sattıkları bir sektör olduğunu fark eder. Bunun üzerine Louis polis frekanslarını dinleyen bir telsiz vericisi ve uyduruktan hallice bir kamera alarak olayları dinlemeye başlar.


Louis kısa zamanda insanların medyada ne görmek istediğini, kanın ve şiddetin olduğu kamera görüntülerinin haber kanalları tarafından çok daha değerli olduğunu fark eder. Bu haberlere ulaşabilmek ve medya dünyasında yükselebilmek için olaylara herkesten önce gitmesi gerekmektedir. Fakat adamımız zekasını ve hırsını kullanarak bir adım daha öne geçip şiddet dolu olayların kendi etrafında gerçekleşmesini sağlar. Bu uğurda ilerlemesi için onun gözünde insan hayatının en ufak bir değeri yoktur.

Ana karakterimiz başarıya ulaşabilmek için etik ve dürüstlük kavramını izleyiciye sorgulatan bir profil çizmektedir. Bu uğurda önüne çıkan ne varsa yok etmeye hazırdır.

Bu filmi başarılı bulmamın en büyük sebebi senaryosunun hayatların toz pembe olduğu, işin sonunda her zaman iyilerin ve iyiliğin kazandığı yalan bir dünya da geçmemesindendir. Günümüz dünyası başarıya ulaşmak için önüne gelen her kuralı ve her şeyi yok etmeye hazır insanlarla doludur. Gerçek hayatta kötülük iyiliğe üstün gelebilir ve kötüler kazanabilir.

Bu arada filmin irili ufaklı 40' tan fazla ödülü bulunmaktadır.


http://www.imdb.com/title/tt2872718/?ref_=nv_sr_3
http://www.imdb.com/title/tt2872718/awards?ref_=tt_awd
http://www.denofgeek.com/movies/films-of-2014/33329/top-10-films-of-2014-nightcrawler

HIrT;Hiç yorum yok:

Yorum Gönder