I Origins - Kök (2014)
Son dönemler de yıldızı parlayan taze yönetme Mike Cahill' in dram, gizem ve bilim kurgu türündeki filmdir. Yönetmenin 2011 yılına ait ödüllü Another Earth filmi bu filmin de izlemeye değer bir film olacağının işaretiydi bence.

Moleküler biyoloji uzmanı ve arkadaşları yaptıkları çalışmalar ve kendi dünyalarında   gelişen olaylar sonucu  din ve bilimi karşı karşıya getiren dünyayı kökünden sarsacak kanıtlara ulaşırlar.

Filmin hikayesi insanlarda eşi benzeri olmayan gözümüz ve ruhlar arasında  gidip geliyor. Gözün mükemmelliği etrafında din, bilim ve insan üçgeni arasında düşünmemizi sağlıyor. Göz görsel ve eşsizlik anlamında filmin içinde çok güzel kullanılmış. Hiç abartılı bir sahne yok filmde. Durağan giden atmosfer bir anda ufak bir olay ile değişmeyi başarıyor.


Din ve bilimin bazı noktalarda birbirine üstünlük sağladığı, hangisinin galip geldiği de biraz seyirciye bırakılmış bir film. Çok mesaj kaygısı olan bir film olduğunu düşünmüyorum ama bununla birlikte hak ettiği değere de ulaşamadığını düşünüyorum. Din, ateizm, ruh, reenkarnasyon ,bilim bunlardan birine inanıyorsanız kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz bir filmdir.

Oyunculuk, senaryo ve sinema tekniği bakımından hiç bir eksiği olduğunu düşünmüyorum. Dram ve bilim kurgu çok iyi harmanlanmış. Eş, sevgili ile keyifle izleyip duygu karmaşası yaşayabileceğiniz bir film. Filmde ki sevişme sahneleri biraz anlamsız ve uzun geldi. Ayrıca insanı aşırı derecede rahatsız edebilen tiz müziklere sahip.

Ne çok tatlı ne de acı bir film değil. Hafif ekşi kelimesi sanırım bu film için daha uygun olacaktır. İçinizi bayan sürekli kendini tekrar eden Holywood filmlerinden bıkkınlık geldiyse bünyenize ilaç gibi gelebilir. Son zamanlarda izlediğim şahsına münhasır festival ödüllü bir film diyebilirim.

Not. Filmin bitiş yazılarından sonraki sahneyi unutmayın.

http://www.imdb.com/title/tt2884206/
http://www.imdb.com/title/tt2884206/awards?ref_=tt_awd
http://en.wikipedia.org/wiki/Mike_Cahill_(director)

HIrT;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder