71: Into the fire - 71: Ateş Altında (2010)
Yönetmeliğini John H. Lee' nin yaptığı Güney Kore yapımı aksiyon, savaş, dram türündeki filmdir.

Gerçek bir savaş hikayesine dayanan film, 1953 yılında Kuzey Kore ile Güney Kore arasında geçen savaştan izleyiciye başarılı bir kesit sunmaktadır. Askerlik geçmişi olmayan 71 tane Güney Koreli öğrenci ve cinayetten hüküm giymiş mahkumların  bir orta okulu kendilerinden sayıca çok fazla olan Kuzey Kore' li askerlere karşı savunması anlatmaktadır. 71 genç insanın müttefikler gelene kadar 11 saat dayanmaları gerekmektedir.

2010 yılına ait olan film savaşın acımasızlığını, insanlar üzerinde yarattığı baskıyı ve atmosferi izleyiciye başarılı bir şekilde aktarıyor. Askerlikle alakası olmayan Güney Koreli öğrencilerin yaptığı sakarlıklar ve şapşallıkları zaman zaman insanı gülümsetmeyi başarıyor.


Savaş sahnelerinin gerçekçi ve başarılı olduğu film, yer yer konunun derinliğine inemediği için bazı sahnelerde yüzeysel kalıyor. Ne uğruna ve niçin savaştıkları seyirciye biraz uzak düşüyor. Hızlı başlayan film aralarda durağan bir hale geçse de sonlara doğru sizi tekrar yakalamayı başarıyor.
Düşmana duyulan saygı ve

Savaşta Güney Koreyi ABD , Birleşik Krallık ve Türkiye' nin de içinde olduğu ülkeler desteklerken Kuzey Kore' yi ise Çin Halk Cumhuriyeti ve Sovyetler Birliği desteklemektedir. Aslında bu savaş emperyalizm ve komünizmin savaşıdır.

Savaşın sonucuna bakarsak Çin ile Batı Bloku arası tampon bölge ilan edildi. Kore yakılıp yıkıldı, yaklaşık olarak 3 milyon insan hayatını kaybetti. Bunlardan yaklaşık 36.000' i Amerikan askerinden, 600.000' i Koreli askerlerden ve 500.000' i Çinli askerlerden oluşmaktadır.

Türkiye'de 17 Ekim 1950 tarihinde Kore' ye General Tahsin Yazıcı komutasında 5090 kişilik bir Tugay çıkarmıştır. Çeşitli görevler alan Türk Tugayı Kore'de büyük başarı göstererek, dünyanın takdirini kazanmıştır ( Kunuri Savaşı). Türk Tugayı Kore' de 900' den fazla şehit vermiş, 200 kişi de yara almıştır. Zamanla Türk Tugayının mevcudu indirilmiştir. Kore' de önemli bir Türk şehitliği vardır ve Ankara' da da 1973'de şehitlerin hatırasına bir anıt yapılmıştır.

Savaş neye yaradı derseniz.hiç bir işe yaramadı cevabı doğru olur sanırım. Ülkelerin sınırları bile neredeyse aynı kaldı.

Sonuç olarak savaş filmlerini seviyorsanız hafif kılçıklı ama başarılı bir film derim. Bir My Way / "Mai wei"  değil kesinlikle.


http://www.imdb.com/title/tt1587729/
http://en.wikipedia.org/wiki/71:_Into_the_Fire
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kore_Sava%C5%9F%C4%B1
http://www.turkcebilgi.com/kore_sava%C5%9F%C4%B1

HIrT;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder