Whiplash (2014)


Filmin adı, ayni adlı dünyada ünlü caz şarkısı Whiplash' den geliyor.Alışılmış ritimlerle değil, çok zorlu 7/8' lik ritimle yazılmış olan şarkı bir davulcu için çalması çok zor.
Whiplash, ayni zamanda Kamçı'nın çarpan, sarılan, yaran, kanatan ucu demek. :)
Miles Teller' in canlandırdığı Andrew küçüklükten beri bateri çalan ve bu yolda ilerleyip usta olmak isteyen 19 yaşında bir gençtir. Ülkenin en iyi müzik okulu Shcarffer Konservatuarı' na girmeyi başarır.

Bütün yaşam enerjisini ve hayatını bateri çalmaya adayan Andrew, okulun tam anlamıyla müzik virtüözü olan sert ve disiplinli hocası Terence Fletcher' ın ilgisini çekmeyi başarır. Fletcher, gelecek vaad ettiğini düşündüğü Andrew 'u yarışmalara katılmak üzere okulun en başarılı öğrencilerinden oluşturduğu ve hatayı asla kabul etmediği "studio band" topluluğuna seçer.

Fletcher' in öğrencileri zorlayıp, acımasızca aşağıladığı yer yer şiddete baş vurduğu, kendince doğru olan bir öğretim tekniği vardır. Ona göre sınırlarının sonunu görmeyen bir insan başarısız demektir.
Sizinde anlayacağınız gibi Andrew' un önünde son derece zorlu ve psikolojik bir savaş vardır.

"İyi iş" ten daha tehlikeli bir söz yoktur felsefesini benimseyen Fletcher, insana eğitimin sertliği ile başarının paralelliğini sorgulatan bir performans sergiliyor. İnsan kendini aşmadan ve sınırlarını zorlamadan başarıya ulaşamaz düşüncesini izleyiciye bir şekilde empoze etmeyi başarıyor.

Fletcher' in iyi bir hocamı yoksa disiplin ve sertlik ile kafayı bozmuş birisimi olduğuna bence kendiniz karar verin.

Yönetmenliğini  Damien Chazelle yaptığı film  içinde dram ve  müziği aynı anda  barındırmayı başarıyor. Kaliteli müziğe fazlasıyla doyacağınız bir film.

Andrew in hocasını canlandıran J.K. Simmons' ın oyunculuğunu  tanımlamaya kelime bulamıyorum.
Zaten Fletcher rolü ile kendisi 2015 en iyi yardımcı erkek oyuncu oscar' ını kazandı. TV dizilerindeki başarılı seslendirmeleri ile tanınan J.K. Simmons' u umarım bundan sonra beyaz perdede daha sık görürüz.

IMDB' nin Top 250 listesine 37. sıradan giren film 3 Oscar  ve 70' ten fazla ödül kazanmıştır.
Son derece keyifle ve yüksek sesle izlenecek bir film. Her ne kadar final kısmı biraz klişe olsa da o müzikler için bile defalarca izlenebilecek bir film.Caravan solosu
Filmin içinden anekdotlar;

* 24 günde çekilen film de bateri sahnelerinin tamamı gerçekten Miles Teller tarafından canlandırılmıştır.
* Miles Teller’ın J.K. Simmons’a saldırdığı sahnede Simmons’ın neredeyse iki tane kaburga kemiği kırılıyordu.
* Filmin Yönetmeni Damien Chazelle, film yapmak için parasal destek bulamadı. Bunun üzerine aynı adda bir kısa film yapıp 2013’de Sundance Film Festival’ine gönderdi. Kısa film, Juri Özel Ödülü’nü kazandıktan sonra film için fon bulabildi. Filmin senaryosunu yazarken, Princeton Lisesi Stüdyo Grubu’ndaki deneyimlerinden esinlendi.
* Bar sahnesinde J.K. Simmons piyanoyu kendisi çaldı. Oyuncu normalde piyano çalmayı biliyordu fakat rolü için tekrar eğitim alması gerekti.
* Miles Teller, 15 yaşından beri bateri çalmasına rağmen, rolü için haftada 3 gün ve günde 4 saat bateri dersi aldı.
* Filmin müziklerinde Miles Teller’ın %40 oranında gerçek performansı kullanıldı
* J.K. Simmons’ın Miles Teller’ı tokatladığı sahne birkaç kez çekildi ve Simmons, bu çekimlerde “tokat vururmuş gibi” yaptı. Fakat iki oyuncu gerçekten tokat atmanın ekrana daha iyi yansıyacağına karar verdiler ve filmde o çekimler kullanıldı.
* Whiplash, En iyi Film Oscar’ına aday olan, en düşük gişe hasılatına sahip filmlerden biri.
* Gerçekte başarılı bir baterist olan Nate Lang (Carl Tanner), aynı zamanda Miles Teller (Andrew) ve Austin Stowell’a (Ryan) bateri dersi verdi.
* Filmin senaryosu, 2012’de “yılın en sevilmeyen film senaryoları” listesinde yer aldı.
* Andrew’ın örnek aldığı ünlü jazz bateristi Buddy Rich, hayatı boyunca hiç resmi eğitim almadı ve pratik yapmadı
*  Filmin sonunda ki Caravan solosu tam 9 dakika sürmektedir.
                                                                  
 HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt2582802/
http://www.mehmetalicetinkaya.com/2015/03/whiplash/
http://www.impawards.com/2014/whiplash_ver3.html
http://www.goldposter.com/page/34/
http://www.sabah.com.tr/yazarlar/uluc/2015/01/20/dehanin-yolu-kan-ter-ve-gozyasiHiç yorum yok:

Yorum Gönder