The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi)' in animasyon filmleri

Peter Jackson tarafından çekilen The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) üçlemesinin beyaz perdeye daha öncede 2 kez daha uyarlandığını biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız, John Ronald Reuel Tolkien eseri sinemaya tam 3 kez uyarlanmıştır.İlk film The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) adı ile 1978 yılında yönetmen Ralph Bakshi tarafından animasyon olarak çekilmiştir. İki bölüm olarak planlanan projenin ilkidir. 4 milyon dolara çekilen animasyon filmi 30 milyon dolar hasılat yaptı. Ama stüdyo devam filmini çekmeyi kabul etmedi.

1978,  Ralph Bakshi' nin Yüzüklerin Efendisi fragmanı

Boramir 'in öldürüldüğü sahne

İkinci film ise  Arthur Rankin Jr. ve Jules Bass tarafından 1980 yılında The Return of the King (Kralın Dönüşü) ismi ile animasyon olarak çekildi. Başarısız olan bu film sadece TV filmi olarak kaldı.
 1980, Arthur Rankin Jr. ve Jules Bass'ın Kralın Dönüşü fragmanı

      1980, Arthur Rankin Jr. ve Jules Bass tarafından çekilen Kralın dönüşü

Üçüncü filmden yani bizim bildiğimiz Peter Jackson tarafından çekilen üçlemeden bahsetmeye gerek yok sanırım. 280 milyon dolara çekilen filmler gişede 3 milyar dolara yakın hasılat yaparak tüm zamanların en çok kazanan film üçlemesi oldu. Bu üç film 30 dalda oscar ödüllerine aday gösterildi.
17 ödül kazanarak zor bir rekora imza attı.

HIrT;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ralph_Bakshi
http://en.wikipedia.org/wiki/Jules_Bass
http://rehber.uzmantv.com/yuzuklerin-efendisi-kac-kere-beyazperdeye-uyarlandi
http://en.wikipedia.org/wiki/Arthur_Rankin,_Jr.
http://www.imdb.com/title/tt0079802/
http://www.rottentomatoes.com/m/lord_of_the_rings/news/1929125/2/watching_series_the_animated_lord_of_the_rings_trilogy/
http://missdaydreamersplace.blogspot.com.tr/2011/10/lord-of-rings-1978_15.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder