Carl Orff


1895-1985 yılları arasında Münih şehrinde yaşamış alman bestecidir. Ayrıca efsane "Carmina Burana" bestesinin de sahibidir. Çocukken evde oluşturduğu kukla tiyatrosu için oyunlar yazan ve besteler yapan Carl, 17 yaşına geldiğinde bir opera ve pek çok şarkı bestelemişti. Münih Müzik Akademisi’ ne girdiyse de, kısa sürede akademik müzik çalışmalarından sıkıldı. Sahne müziğine olan ilgisinden ötürü orta çağ ve Rönesans döneminin ilk sahne müziği yapıtlarını inceledi. Bu çalışmaları 1935’ te Carmina Burana’ yı yaratması için Orff' a esin verdi.


Çocuklara müzik öğretebilmek için özel bir eğitim tekniği geliştirmiştir. Carl Orff, 1930’da Münih Bach Topluluğu’nun şefi olmuştu. Nazi döneminde de bu görevde kalmıştır.

Uzun süre dinsizlik ve Nazi destekçiliği ile suçlanmıştır. Gerçek olup olmadığı bilinmese de fortuna imperatrix mundi' nin galasında Hitler tarafından ayakta alkışlanmıştır.

Orff, zamanının büyük bölümünü yurtta ve yurtdışında bestecilik öğretmeye adamıştır. "Yeni bir şey yaratmak istiyorsan mutlaka eski olanı kullan" anlayışı ile yapıtlar veren Orff, 1949’da yaratığı Antigonea adlı oyunu Sofokles’in bir yapıtı üzerine bestelemişti. 1950’de Münih Müzik Lisesi’ne öğretmen oldu, 1955 yılında Tübingen Üniversitesi’nden fahri doktor oldu, 1961’de Salzburg’da müzik öğretmenlerini eğitmek amacıyla Orff Enstitüsü’nü kurdu. Carl Orff, 1982’de bütün ömrü boyunca yaşadığı Münih’te öldü.


Benim "Carmina Burana" ile tanışmam 1981 yapımı "Excalibur" (Krallar Savaşıyor) filminden gelmektedir. Benim için şu ana kadar çekilmiş olan en başarılı King Arthur uyarlamasıdır.


Sizleri, Excalibur filminin görüntüleri ve filmin müziği olan "Carmina Burana" ile baş başa bırakıyorum. İşinizi gücünüzü bir tarafa bırakın, arkanıza yaslanın ve müziğin sesini açın. Bu eseri dinlemen ölürseniz bence yaşamış sayılmazsınız.

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt0082348/?ref_=nv_sr_1
http://tr.wikipedia.org/wiki/Carl_Orff
http://tr.wikipedia.org/wiki/Carmina_Burana
http://www.imdb.com/title/tt0082348/?ref_=ttawd_awd_tt
http://www.orff.de/en/life/musical-works/language.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder