Airplane II : The Sequel - Uçak 2 (1982)Genellikle benim gibi rüştünü ispat etmiş filmleri seven birisinin izleyeceği türden bir film daha. İlk filmdeki pilotsuz kalan uçağı kurtarmaktaki başarısının ardından uçma korkusunu yenen Striker, yine ilk filmdeki gibi sevgilisiyle kavga etmiş ve ilk Ay yolculuğu yapacak olan mekikte görev alan Elaine ile barışmak için bu mekiğe binmiştir. Ne tesadüftür ki bu geminin de kaptanı Capt. Oveur’dur.

Yine absürt olayların geçtiği filmde günümüze kadar gelecek olan bazı esprilerin yaratıldığını görebilirsiniz. Ancak bu film ile ilk film arasında neredeyse konu açısından hiç fark olmaması, filmin başarısızlığının sebebini açıklamaya yeterlidir.

Ancak bu filmde atlanmaması gereken kısım ise,  bence filmin en başarılı kısımlarını bu kısım oluşturuyor, Star Trek (Uzay Yolu) serisinde USS Enterprise nami diğer Atılgan’ın kaptanını oynayan William Shatner ve serinin ilk filmi olan Star Trek – The Motion Picture (Uzay Macerası ) da Atılgan’ ın yeni kaptanını oynayan Stephen Collins’ in aynı zamanlarda yayınlanmış olan kendi Star Trek filmiyle dalga geçmeleri. Özellikle bu ikili arasında geçen kapı sahnesi bence hala absürt filmler arasında yapılmış en iyi esprilerden biridir. Halen bazen sade bu sahneyi açar izlerim.

Bu iki film zamanında çok büyük başarı elde etmiş olsalar da bugün için artık belki de çok geri bir zamanda kalmış olacaklar ki artık çoğu espri günümüzde anlamsız ya da önemsiz kalmış.
Bu arada kısa bir not olarak söyleyeyim , film zamanında çok başarılı olmuştur ve hatta 3. sünün de çekileceği 2. filmin cameo görüntüsünde söylenmiştir ancak filmin başrol oyuncusu Robert Hays artık bu rolün üzerine yapışmasını istemediği için 3. Film hayal olmuştur.

Son olarak, Robert Hays yakın bir zamanda bir hava yolu şirketi reklam filmi için kamera karşısına geçerek ilk filmdeki rolünü  Kareem Abdul Jabbar ile birlikte tekrarlamış ve bir röportajda “3. Film için verdiğim kararın yanlış olduğunu şu an anlıyorum keşke o filmi de çekseydik.” yorumlarında bulundu. Kim bilir belki de Dumb and Dumber To (Salak İle Avanak Geri Dönüyor)’ da olduğu gibi belki 30 yıl sonra bir 3. film geliyordur.

http://www.imdb.com/title/tt0083530/?ref_=fn_al_tt_5

hamzuskatmerus

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder