The Salvation - İntikam (2014)Çocukluğumun en eğlenceli dönemlerinin bir kısmı pazar günleri TRT 1 kanalında dedemle birlikte western filmleri izleyerek geçti. Bu yüzden western filmlerine karşı enteresan bir ilgim var. Bir insanın çocukluk kahramanı Lee Van Cleef olabilir mi?  benim oldu. Zaman ilerledikçe ne dedem kaldı ne de adam akıllı western film çekilir oldu. Yönetmenler çizgi roman kahramanlarına hucum edince haliyle bizim Kovboylar ve Kızılderililer başı boş kaldı.

Danimarkalı yönetmen Kristian Levring tarafından yönetilen The Salvation bu yüzden benim bünyeme ilaç gibi geldi. Film Danimarka, İngiltere, Güney Afrika da ' da çekilen drama, western türünün başarılı bir örneği.

Hikayenin baş kahramanı Jon' u 2006 yapımı Casino Royale  filminde James Bond' un  başarılı düşmanı Le Chiffre karakterinden ve Hannibal dizisinden tanıdığımız Mads Mikkelsen canlandırıyor.

Jon bir çok insan gibi hayalleri uğruna ABD ye göç etmiş eski bir askerdir. Kardeşi ile birlikte yıllarca çalışıp bir ev sahibi olduktan sonra, ailesini yanına getirtir. İstenmeyen olaylar sonucunda ailesi öldürülür. Jon ailesinin intikamını alır, fakat olaylar bu kadar basit değildir. Öldürdüğü kişilerden birisi kasabayı haraca bağlayan ve kök söktüren çete liderinin kardeşidir.

Hiç bir abartı sahnesi olmayan son derece başarılı ve gerçekçi bir western filmidir. Filmin çekildiği mekanlar sanki bir ressam tarafından tasarlanmış casına başarılı. Filmin süresi diğer filmlere göre biraz kısa tutulmuş. Olaylar hızlıca gelişiyor ve sonuçlanıyor.

Filmin konusu son derece klasik olan ve asla eskimeyen intikam ateşi üzerine kurulmuş. Sizinde anlayacağınız gibi çok klişe bir konusu var. Fakat abartısı olmayan gerçekliliği, inandırıcı senaryosu, western filmlerine olan açlığım bu filmi izlenebilir bir film haline getiriyor.

Eva Green film de dilsiz bir kadını canlandırıyor. O gözler, o bakışlar, o mimikler insanı kendinden alıyor. Bir de konuşabilseydi kim bilir neler olurdu :)   Eric Cantona bu film de niye var onu hala anlayabilmiş değilim.

Sonuç olarak kılçıksız bir western filmine hayran kaldıysanız bu film tam size göre diyebilirim.

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt2720680/?ref_=nm_flmg_act_4
http://www.imdb.com/name/nm0586568/?ref_=tt_cl_t3
http://roysskriverier.blogspot.com.tr/2014_12_01_archive.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder