The Purge: Anarchy - Arinma Gecesi: Anarşi (2014)
21 Mart günü akşam 19.00' dan sabah 07.00' ye kadar işleyeceğiniz bütün suçlar (cinayet, gasp, hırsızlık ,tecavüz vs..) için ceza almayacaksınız dersem ne yapardınız? Arınma gecesine katılır mıydınız?

"The Purge: Anarchy" (Arinma Gecesi: Anarsi) 2014 yılına ait, yönetmenliğini ve yazarlığını James DeMonaco' nun yaptığı 2013 yapımı "The Purge" (Arınma Gecesi) filminin devam serisi niteliğindedir.

Gerçek hayatta olması imkansız, ütopya sınırlarını zorlayan bir senaryosu var. Düşük bütçesi ve tanınmamış bir oyuncu kadrosuna sahiptir. Konusu,yarattığı başarılı gerilim ve aksiyon sahneleri ile kendi çapında bir hayran kitlesi yaratmayı başarmıştır.

Filmin konusuna gelirsek; yakın bir gelecekte Amerika'da devlet suç ve vahşeti  kontrol altına alabilmek için, her sene 1 gün içinde 12 saat bütün suçların  yasal olduğu arınma gecesine izin vermektedir. En vahşi katliamların bile yasal olduğu zaman diliminde insanların psikolojisi, hayatta kalma ve öldürme arzuları anlatılmaktadır.


Filmi çok akılcı bir şekilde sorgularsanız elle tutulacak bir taraf bulamazsınız.Çok fazla  mantık hatası mevcut. Bu kadar da saçmalıkta olmaz diyorsunuz. Fakat zengin - fakir ayrımına getirdiği eleştirisel bakış açısı ve hükumetlerin arınma gecesine izin vermesinin arkasında yatan fikir filmi izlenebilir bir hale getiriyor.


Başarılı bir kurgusu olan filmin, çok derinlemesine işlenebilecek bir konusu varken maalesef vasat bir senaryonun esiri oluyor.

Kan ve vahşet seven aksiyon eksikliği hisseden bünyelere ilaç gibi gelebilir. Eğlenceli bir 2 saat geçirmek için iyi bir seçim. İlkinden çok daha başarılı olan filmin devam serilerinde başarı çıtasını ve hayran kitlesini yükselteceğini düşünüyorum. Sonuç olarak izlerken eğlendiğimi söyleyebilirim.

21 Mart bahar ekinoks' una denk geliyor. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarihten sonra kuzey yarım kürede gündüz süreleri geceden uzun olmaya başlar. Bir şekilde aydınlanma,  yenilenme de diyebiliriz.

Frank Grillo' yu artık daha çok baş rollerde görmek istiyoruz. Adam sahneye yakışıyor.

Bu arada 21 Mart gecesi ne yapmayı düşünüyorsunuz?

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt2975578/?ref_=fn_al_tt_1
http://www.impawards.com/2014/purge_anarchy_ver16.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder