The Guest - Misafir (2014)80 'lerde Betamax daha sonra da VHS kasetleri ile hayatımıza giren video kaset çılgınlığını belki hatırlarsınız. Eğer hatırlıyorsanız, Konusunun klişelerle dolu olduğu, oyunculuğun vasattan hallice olduğu, müziklerinin 80' lerin uyduruk disko parçalarının birleştirilmesiyle yapıldığı, bol ışıklı, komik gerilimli, mutlaka bir sahnesinde disko topu olan ve rengarenk  ışıklandırılan ışıklandırılan ve anlamsız ses efektlerinin kullanıldığı filmleri kesinlikle izlemişsinizdir.

The Guest filmi de yönetmenliğini Adam Wingard' ın yaptığı 2014 yapımı aşırı derecede retro ögeler
barındıran , 80' lerde izlediğim video kasetlerdeki klişe filmleri hatırlattı. Filmin türü kısasa aksiyon, gizem ve gerilim barındırıyor diyebilirim.

Konuya gelirsek; "David"  askerde ölen oğullarının, yakın bir arkadaşı olduğunu söyleyerek Peterson ailesini ziyarete gelir. Aile ölen oğullarının arkadaşı olduğu için Daved' e evlerini açarlar ve bir kaç gün kendileri ile kalmasını isterler. Bir süre sonra ailenin etrafında kimsenin anlam veremediği gizemli ölümler başlar.

Bu filmler izleyiciye hiç bir şey katmaz. Sonları tahmin edilebilirdir. İzlerken yorulmazsınız, aşırı odaklanmanıza gerek kalmaz. Konuya son derece hakimsinizdir. Aşırı beklenmedik olaylar ve sürprizler  yoktur. Her şey yüzeyseldir, senaryonun neresinden tutsanız elinizde kalır.

Fakat izlerken eğlenirsiniz vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız. Eskilerin o retro havası, kıyafetleri, müzikleri, kıyafetleri sizi eskilere götürmeyi başarır. Film 3 tane ufak çaplı ödülde almayı başarmış.

Kendinizi 80 ' lerde arkadaşlarla video kaset kiralamış, sonrada yayıla yayıla film keyfi yapmışsınız hazzını yakalamak istiyorsanız iyi bir seçim olabilir. Yemişim 80' leri benim vaktim değerli diyorsanız, hiç bulaşmayın derim. 

HIrT;
http://www.imdb.com/title/tt2980592/?ref_=nv_sr_2
http://www.imdb.com/title/tt2980592/awards?ref_=tt_awdHiç yorum yok:

Yorum Gönder