Fury (2014)2. Dünya savaşı sırasında Nazi Almanya sına savaşan tank mürettebatının kahramanlık hikayesini anlatan filmdir.

Film savaşın acımasızlığını, vahşiliğini çok başarılı bir şekilde gözler önüne sermeyi başarıyor. Tankların 2. Dünya savaşındaki önemi bir kez daha gözler önüne seriliyor.  Film görsel bir savaş şöleni yaşatmayı başarıyor insana. Atmosfer ve savaş ortamı gerçekten çok başarılı.

Tanrıya aşırı derecede yakın olan ‘Bible’, güney Amerikalı ‘Gordo’,serseri küfürbaz ‘Coon-Ass’, çiçeği burnunda, savaşın getirdikleri acımasızlığa hazır olmayan asker Norman ve askerlerini hayatta tutmaya çalışan komutan ‘Wardaddy’ nin 300 Nazi askerine karşı verdikleri savaş klasik Amerikan kahramanlık filmlerinden çok ta farklı bir yerde bulunmuyor.

Abartılı savaş sahneleri ve bir çok mantık hatası olsa da etkileyici savaş sahneleri ile bezenmiş 2. Dünya savaşı filmlerinden hoşlanıyorsanız bu film tam size göre diyebilirim.

Benim gözümde ülkesi için ölmeye hazır kahraman Amerikan askeri senaryosu ve egosundan öteye gidemedi maalesef. Amerikan bayrağı göstermeden Amerikan propaganda si yapmayı başarmışlar.

Film deki en başarılı sahne Alman kuzenlerin evinde geçen sahne diyebilirim. Savaşın iki taraf üzerindeki etkisi çok az diyalog ile başarılı bir şekilde verilmiş. Fakat sahnenin sonu Türk filmine
bağlamış bir şekilde. Brad Pitt' ın oyunculuğu ise  gerçekten göz dolduruyor. Fakat adam 2. Dünya Savaşı için fazla yakışıklı kalıyor. :)

Film de savaşı ve insan öldürmeye karşı olan Norman’ ın kısa zamandaki evrimi de çok yüzeysel ve yalın bir biçimde sergilenmiş. Savaş insanların psikolojini bozar kötü yönde etkiler kesinlikle. Ama bu kadar zorlama ve hızlı olması biraz basit kaçmış.


Burada dikkat edilmesi gereken 1. Dünya savaşından yenik olarak ayrılan Almanya’  nın teknolojisi ile bütün dünyaya kafa tutabilmesidir.  Panzerkampfwagen  ("Zırhlı muharebe aracı VI", lakap: Tiger veya Tiger I), Tankları zamanının en güçlü savaş makinasıydı.
Tecrübeli bir mürettebat ile 10-15 Amerikan yapımı M4A1 Sherman Tankını  yok ettiği kayıtlara alınmıştır. Almanların muhabere alanındaki deneyimleri Tiger ve Tiger II Königstiger gibi daha da ağır tank tasarımlarını yapmaya yönlendirdi. Almanlar bir şey yaparsa gerçekten bunu iyi yaptıklarını bütün dünyaya ispatlamış bir ulus. Alman ekolü' nün getirileri olsa gerek.

Filmde Almanya’ nın 300 kişiden oluşan SS (Schutzstaffel) koruma birliğinin bir adet hareketsiz duran Sherman Tankını 10 saate yok edebilesi de filmin inandırıcılığını düşürmüş.

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt2713180/?ref_=nv_sr_1
http://tr.wikipedia.org/wiki/Panzerkampfwagen_VI_Tiger
http://tr.wikipedia.org/wiki/M4_Sherman
http://tr.wikipedia.org/wiki/SS


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder