Enemy - Düşman (2013)
Başarılı yazar José Saramago romanından uyarlanan yönetmenliğini Denis Villeneuve' in yaptığı psikolojik gerilim türündeki filmdir. Kanada - İspanya ortak yapımı olan filmin başrol oyuncusu son dönemlerde yıldızı daha çok parlayan Jake Gyllenhaal.

Okulda tarih öğretmenliği yapan Adam' ın ev, iş arasında süregelen sıkıcı aşırı monoton bir hayatı vardır. Belkide hayatında ki tek düzgün şey de yavaş yavaş kendinden uzaklaşmaya başlayan kız arkadaşıdır.

Bir gün arkadaşının tavsiye ettiği filmi izlerken kendisine ikizi kadar benzeyen bir sinema oyuncusu olduğunu fark eder. Oyuncuyu araştırmaya başlayıp saplantı haline getiren Adam kendisine aşırı derecede benzeyen sinema oyuncusu Anthony' nin hayatının içine bir şekilde dahil olmayı başarır. Her şeyin karşılıklı olduğu bu dünyada Anthony de  Adam' ın hayatının bir parçası oluverir.

Hani bazı filmler vardır, hikayesi sizi içine alır.Sürükler bir güzelde gerer sonra tam hikayenin tavan yaptığı bir son beklerken, film bir anda bitiverir. Hayda ulan ne izledik şimdi, böyle film mi biter dediğiniz filmlerdendir kendisi. Filmdeki bir çok sahne size anlamsız ve bağımsız gelir. Saçma sapan bir film izlediğinizi düşünürsünüz kısa bir süre.

Fakat film hakkında saksıyı biraz zorlamaya başlayıp, boşlukları kendiniz doldurmaya ve hikayede geçen sahneleri bir şekilde tarihsel sıraya dizmeyi başarırsanız.Ayrıca filmin içinde insanın güzüne sokulan cevapları bir şekilde yakalarsanız. O zaman film başarılı bir psikolojik gerilim filmi olmayı başarıyor.

Spoiler vermeden yazabilmek için gerçekten çok zorlandığım bir film. Bu film hakkında sayfalarca yazı yazabilirim ama burada durmak gerekiyor.

Sonuç olarak ufak bir bütçe, az oyuncu ile çekilen bir çok yeri kendinizin tamamlaması gereken iyi bir gerilim filmi izlemek istiyorsanız.Film bittikten sonra da düşünecek enerjim var diyorsanız bu film size göre diyebilirim. Hiç öğle sağı solu toparlamakla, şimdi ne oldu ne bitti diye düşünmekle uğraşmak istemiyorsanız kesinlikle uzak durun derim.

Film hakkında https://eksisozluk.com/enemy--206518?p=7 gerçekten çok başarılı tespitler olduğu gibi yerin dibine sokan yazılarda mevcut. İzledikten sonra belki göz atmak istersiniz.

Filminde dediği gibi "Kaos anlaşılmamış bir düzendir." :)

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt2316411/?ref_=nv_sr_1
http://tr.wikipedia.org/wiki/Jos%C3%A9_Saramago
http://en.wikipedia.org/wiki/Denis_VilleneuveHiç yorum yok:

Yorum Gönder