Dump And Dumper To - Salak ile Avanak Geri Dönüyor (2014)Başrollerini Jim Carry ve Jeff Daniels oynadığı 1994 yapımı Dump And Dumper (Salak ile Avanak) filminin 20 yılında çekilen devem niteliğindeki filmdir. İlk filmin yönetmeni olan Bobby Farrelly ve Peter Farrelly ikinci filmde de kaldıkları yerden devam ediyor.

20 sene sonra gelen devam filminde ikili epey yaşlanmış gözükse de performanslarından bir şey kaybettiklerini söylemek zor. Uyumlarına denecek söz bulamıyorum. Yaşlandıklarını makyaj hileleri ile gizlemeye çalışmamaları da benim hoşuma gitti. Yanı sizin anlayacağınız salaklıklarına tam gaz kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Benim için ilk filmin çok fazla gölgesinde kalan devam filmi oldu. İlk filmi izlerken bazı sahnelerde karnıma ağrılar girdiğini hatırlıyorum. Ama üzülerek aynı şeyi bu film için söyleyemiyorum.
İzlerken güldüğümü ve çok eğlendiğimi söylersem yalan olur. Hatta zaman zaman sıkıldığım bile oldu. Belki biz büyüdük belki onlar yaşlandı. Fakat aynı olmayan bir şey var ki oda espri anlayışı diyebilirim. 20 sene önceki aklımla güldüğüm şeylere şu anki aklımla gülmek zor oluyor. Fakat kredileri benim gözümde çok olduğu için bir şekilde eski anıların hatrına izleniyor. Zoraki gülümsemelerle de olsa. Belki de 20 yıl sonraki benim beklentilerim çok fazlaydı.

İlk filmde kafası kopan kuşu koli bandı ile bantlayıp kör bir çocuğa satıyorlardı. Bu filmde aynı kör çocuğu tekrar görmeleri filmin güzelliklerinden biri olmuş.İlk film deki buza yapışan dil sahnesine, tuvalette sifonun çalışmadığı sahne, efsane otobüs sahnesine  yıllarca muhabbeti açıldığında güldük. Ama bu sefer olmadı sanırım.

Filmin sonundaki Credit bölümü hoş olmuş. 20 sene önceki filmden ve yeni filmden ekran görüntülerini aynı karelere koymuşlar. Zamanın ne olduğunu işte o an anlıyorsunuz. Belki 2034 yılında daha başarılı bir güzellik yaparlar.

Eski zamanların hatrına az biraz eğlenelim eski filmi yad edelim diyorsanız durum başka. Karnımıza ağrıların girebileceği bir komedi filmi izleyelim diyorsanız yanlış adrestesiniz diyebilirim.

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt2096672/?ref_=nv_sr_1
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder