1933 Türkiye' sinde Rusların çektiği 4 film
1933 yılında Cumhuriyetimizin 10.Yıl kutlamaları çerçevesinde Atatürk'ün talimatı ile; Sovyet yönetmen Sergei Yutkevic tarafından; çekilen "Türkiye'nin Kalbi Ankara" filmi dönemi en iyi anlatan görsel dokümandır.

Ruslar tarafından çekilen 4 film. Filmler 2008 yılında Rusya Milli Film Arşivine başvuru ile Mimar Mehmet Devrim Ersoy tarafından satın alınarak Ankara' ya getirilen kopyasıdır.

Atatürk, İsmet İnönü, İstanbul, Ankara  görüntüleri eşliğinde  1933 yılında Cumhuriyetin 10. yılına katılan Ruslar tarafından çekilen görsel bir hazine. Herkesin kesinlikle defalarca izlemesi lazım.

Film Başbakan İsmet İnönü'nün Türkiye'nin gelişimi ve Sovyetlerle olan dostluğumuzu anlatan konuşma ile açılır. Sovyet delegasyonunun 10.yıl töreni için İstanbul üzerinden Ankara' ya geçişini ve daha da önemlisi bozkırın ortasında yeni inşa edilen modern başkent Ankara' yı över. Son olarak da Atatürk'ün 10.Yıl söylevi ve dönemin liderlerinin katıldığı görkemli 10.yıl törenleri ile sona erer.

Film 1934 yılında gösterildikten sonra, 1970 yılına kadar ortalarda görülmemiştir. 1970 yılında TRT filmi ekranda gösterince, komünizm propagandası yapılıyor diye büyük bir tepki almış ve yayından kaldırılmıştır. Film bu tarihten sonra bütün olarak görülmediği gibi törenle ilgili bazı parçaları televizyonlarda kopuk kopuk yer almıştır.

Açıkçası komünizm korkusu Cumhuriyetin ilk on yılı için önemli bir belgesel olan bu filmi tarihe gömmeye çalışmakta hiçbir engel görmemiştir. Kendi yaptığını sansürleyen bir devlet anlayışının sürekliliğine güzel bir işarettir. Filmde İstiklal Marşı ve Enternasyonel' in arka arkaya çalınması gizlenmesi gereken bir utanç kaynağı mı olmuştur?

Filmin bazı versiyonları geçtiğimiz yıllarda önce Cumhurbaşkanlığı web sitesinde sonra da çeşitli yerlerde "sansürsüz" olduğu iddia edilerek yayınlandı. Ancak komünizm korkusu hala devam etmekte olmalı ki filmin başında geçen İsmet İnönü'nün konuşması hala piyasadaki ve internetteki versiyonlarında mevcut değildir.

HIrT;
1 yorum:

  1. Merhaba, yazınını beğendim. Sayenizde bu konuda bilgi sahibi oldum. Facebook"ta paylaşıyorum. Arkadaşlarımda yararlansın videolardan ve yazınızdan. Saygılar...

    YanıtlaSil