V for Vendetta' nın gerçek yüzü !!!


O maskenin temsil ettiği kişi 16. yüzyılda yaşamış Guy Fawkes adlı bir İngiliz (Gay Fovks olarak okunur). Fawkes’u bilmeseniz bile ilhamını ondan alan V for Vendetta filmini seyretmişsinizdir sanıyorum. Gerçek Guy Fawkes’un hikayesi film ve çizgi-romandan çok daha eskiye; 1600’ lü yıllara dayanıyor.

V for Vendetta’nın romantizmi ve şiirsel dokusu içinde bir özgürlük savaşçısı ve halk kahramanı gibi görünen Fawkes, aslında tam tersine dünyanın en köklü demokrasilerinden birini kurmaya çalışan İngiliz Meclisi’ni havaya uçurmayı hedefliyordu. Amacı Kral’ı ve bütün milletvekillerini öldürüp yerine Katolik Hristiyan şeriatını temel alan bir diktatörlük kurmaktı.

5 Kasım 1605 tarihinde Robert Catesby ve ekibi Kral James’ i suikastle ortadan kaldıracaktı (oysa James diğer krallara kıyasla katoliklere karşı çok daha yumuşak davranıyordu).

Fawkes ise eşzamanlı olarak İngiliz Meclis’inin altındaki mahzene doldurduğu 36 varil barutu patlatarak bütün vekilleri parça parça havaya savuracaktı.

Bu iki eylemle halkın egemenliğini temsil eden parlementer sistem yıkılacak, baskıcı katolik monarşisi yeniden iktidara taşınacaktı. Yeni düzenin emanet edileceği kişiyse Kral’ın 9 yaşındaki kızı Prenses Elizabeth olacaktı.

Bu korkunç plan imzasız bir ihbar mektubuyla haber alındı. Guy Fawkes ve arkadaşları suçüstü yakalandı. 31 Ocak 1606’da asılarak idam edilmesine karar verildi. Fawkes halk huzurunda idam edilenlerin cesetlerinin daha sonra halk tarafından parçalanacağını biliyordu. Bu yüzden idamdan hemen önce idam sehpasından atlayarak boynunu kırdı ve hayata gözlerini yumdu.

‘Remember, remember; the 5th of November’ (Hatırla, hatırla, Kasım’ın 5’ini hatırla) dizeleri de isyan edenler değil; aksine başkaldıranların unutulmayacağını hatırlatmak için Kral tarafından söylenen şiirdendir.Guy Fawkes, 1570 yılında İngiltere’de doğmuş, o yüzyılın sonunu İspanya adına Hollanda’da savaşarak geçirmiş bir askerdir (İspanya, İngiltere’nin her zaman rakibi olmasına rağmen Katolik olmasıyla İngiliz Katolikler’ce bir müttefik olarak görülmüştür).

Savaşta çeşitli başarılar kazanan cesur bir asker olan Fawkes, özellikle askeri mühimmat bilgisiyle öne çıkmıştır. Bu sebeple Thomas Wintour, Gunpowder Plot’u oluşturan ekibe onu dahil etmiştir.

Başlangıçta beş kişiden oluşan grup, 1604 yılında ilk kez toplanıp planlarını yapmaya başlar. 1605 yılının Mart ayında suikastçılar, bir şekilde Parlamento Binası’nın bodrum katında bir oda kiralamayı başarırlar ve daha sonra buraya 36 fıçı barut depolanır. Parlamento’nun bir sonraki toplantısına kadar buradaki barut stoğundan sorumlu kişi Guy Fawkes’tur.

Ancak Ekim ayında tam ayrıntıları belli olmasa da bu suikast planı ortaya çıkar. Fawkes ve diğer suikastçı arkadaşları hâlâ bir şansları olduğunu düşünürlerken Parlamento’nun açılış günü olan 5 Kasım’da barut stoğu fark edilir. İlk yakalanan, mahzende nöbet tutarak fitili ateşlemeyi bekleyen Guy Fawkes’tur.

Yakalandıktan sonra işkence edilerek sorgulanan Fawkes, bir iki gün sonra planın bütün ayrıntılarını itiraf etmek zorunda kalır. Suikast grubunun diğer elemanlarıyla birlikte 27 Ocak’ta yargılanır ve üç gün sonra idam edilirler. Kral James bu başarısız eylemin hiçbir zaman unutulmaması için her yıl dönümünde bir kutlama yapılmasını emreder. 400 yıldan beri "Bonfire Night" olarak adlandırılan kutlamalarda her sene şenlik ateşleri yakılmakta ve havai fişekler ateşlenmektedir.

Guy Fawkes’la "V for Vendetta" arasındaki ilişkiyi Alan Moore, kitapta yer alan "Behind the Painted Smile" adlı yazısında şöyle anlatmaktadır: "Büyük hamle (V’nin karakter olarak nasıl betimleneceği ve nasıl hareket edeceği) beni ne kadar sıksa da tamamen Dave’den çıkan bir şey. Bu fikir Dave’in bana gönderdiği bir mektupta dile getirilmişti. İlgili bölümü aşağıda yazıyorum:

‘Düşünüyorum da niçin onu maskeli, pelerinli ve konik şapkalı, dirilip gelen bir Guy Fawkes olarak göstermeyelim. Bu çok acayip durduğu kadar Guy Fawkes’a bunca zamandır hak ettiği saygıyı da kazandırır. Bizler, her 5 Kasım’ da onu yakmak yerine Parlamento Binası’nı havaya uçurma teşebbüsünü kutlamalıyız.’

Özetle V for Vendetta filminin ardından özgürlüklerin ve halkın iktidarının sembolü haline gelen Guy Fawkes’un asıl hikayesi olayın özüne böylesine ters.

"Remember, remember the Fifth of November.
Gunpowder, Treason and Plot.
I see no reason why Gunpowder Treason
Should ever be forgot."

Yukarıdaki dörtlük İngiltere’de çocuklar arasında çok yaygın olan bir tekerlemedir.

Wachowski kardeşlerin yazdığı James McTeigue' nın yönetmenliğini yaptığı V for Vendetta gerçekten çok başarılı bir film. Sinema tarihide de sağlam bir yere sahip.
Benimde çok sevdiğim bir film. Sinemadaki V karakteride efsane karakterler arasında yerini çoktan aldı. Gerçekler aci olsada.

Sanırım bu olay beyaz perdenin gücünü bir kez daha ispatlıyor. Türkiye' de 1 milyona yakın V for Vendetta maskesi satılmış. Acaba insanlarımız beyaz perdenin onlara verdiğini değil de gerçeği, V ' nin radikal, aşırı dinci, bir teroristten esinlenerek yaratıldığını bilseler hayatlarında bir şeyler değişir miydi ?

HIrT;


http://tr.wikipedia.org/wiki/Guy_Fawkes_Gecesi
http://en.wikipedia.org/wiki/V_for_Vendetta
http://tr.wikipedia.org/wiki/Guy_Fawkes
http://www.taringa.net/posts/imagenes/13763295/V-for-Vendetta-wallpapers.html
http://www.mserdark.com/maskenin-ardindaki-gercek/
http://listelist.com/v-for-vendetta-guy-fawkes-bilinmeyen-gercekler/
http://www.seruven.org/inceleme.php?id=67


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder