The Maze Runner - Labirent: Ölümcül Kaçış (2014)
James Dashner gençler için macera, hayatta kalma, bilimkurgu öğelerini barındıran hikayeler yazan bir yazardır. Dashner’ in The Maze Runner kitap serisinin sinemaya uyarlanmış halinin ilk halkasıdır. Seri 5 kitaptan oluşmaktadır. Son kitap 2016 yılında okuyucularıyla buluşacaktır.


The Maze Runner (2009)
The Scorch Trials (2010)
The Death Cure (2011)
The Kill Order (2012)
The Fever Code (2016)

Filmin  yönetmeni Wess Ball’ in neredeyse ilk uzun metrajlı yönetmenlik deneyimi diyebiliriz. Seyirciye kitapta geçen distopik dünyayı başarılı bir şekilde aktardığı için iyi bir iş çıkarmış diyebiliriz.

Filmin ana karakteri Teen Wolf dizisinden hatırlayacağımız Dylan 0’ Brien in canlandırdığı Thomas karakteridir. Thomas uyandığında kendisini yukarı doğru çıkaran bir asansörün içinde bulur. Asansör yukarı ulaştığında Thomas’ı  kendisi gibi geçmişini ve kim olduklarını  hatırlamayan bir grup genç karşılar. Gençlerden bazıları 3 seneye yakındır burada yaşamaktadırlar. Burada hayatta kalabilmek için herkesin görevi olduğu bir koloni hayatı kurmuşlardır.

Tek bildikleri ortak yaşam alanlarının etrafının dev duvarlardan oluşan bir labirent ile çevrili olduğu gerçeğidir. Her sabah bu labirentin kapısı açılır ve akşam güneş batarken bu kapının kapandığıdır.
Buda yetmezmiş gibi labirentin duvarlarının her gün değişerek farklı bir labirent şekli almasıdır. Birçok genç bu labirentin içine girip kurtulmaya çalışırken can vermiştir.

Kahramanımız Thomas’ın herkes gibi bir numaralı önceliği bu labirentin sırrını çözüp kurtulmak, niye buraya gönderildiğini öğrenmektir.

Film heyecanı gerilimi ve aksiyonu bakımından seyirciyi tatmin ediyor. Gizem duygusunu sürekli üst düzeyde tutmayı başarıyor. Dev duvarlardan oluşan, üzerlerinde sarmaşıklar olan hareketli ve görkemli labirent görsel olarak etkileyici ve bir o kadar da başarılı.

Seriye bir giriş filmi olduğu için çok başarılı bir son beklentiniz olmasın. Filmi izlerken aklınıza takılan bir çok sorunun cevabını bulamıyorsunuz. Bu cevapları yazar sonraki kitaplarına saklamış. Ben The Hunger Games (Açlık Oyunları) serisinin ilk giriş filminden daha çok beğendim açıkçası. Hikayeye romantik sahne ve aşk, meşk işlerini karıştırmamaları da hoş olmuş.

Beklentilerinizi karşılayacak ölçüde seriye giriş filmi olduğunu düşünüyorum. Serinin devam filmi The Scorch Trials (Labirent: Alev Deneyleri) 2015 Eylül de' vizyona girecektir.

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt1790864/?ref_=nv_sr_1
http://en.wikipedia.org/wiki/James_Dashner
http://tr.wikipedia.org/wiki/Distopya
http://www.impawards.com/2014/maze_runner_ver2.html
https://geekycheekyalwayssneaky.wordpress.com/tag/cast/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder