The Man Who Wasn' t There - Orada Olmayan Adam (2001)Sizin hiç sevmediğiniz bir işiniz oldu mu? Ömrünüz boyunca adeta yapmaya mahkum olduğunuz bir işiniz? Ed Crane'in oldu. Sizin hiç sizi aldatan bir eşiniz oldu mu? Ed Crane, eşinin ona sadık olmadığını uzun zamandır biliyor.

Peki Ed ne yapıyor? Ed Crane hiçbir zaman hayatına yön vermeye çalışan biri olmadı. Hayat, her zaman onu yönlendirdi ve o hep sigarasını içerken sessizce tepki gösterdi sanki, hepsi o. Fakat bu kez hayat onun karşısına bir fırsat çıkardı. Ed, karısına ihanetinin bedelini ödetebilecek mi? Sevmediği işinden sonsuza dek kurtulabilecek mi?

Film, siyah/beyaz çekilmiş. Bir çok eleştirmen tarafından "kara film" olarak nitelendirilen filmde, öykünün zamanına dair her şey -kostümleri ve mekanları- nefis hazırlanmış. Adeta bir sanat yönetmenliği şaheseri. Bununla birlikte "kara film" türüne yenilikler getirdiği düşüncesiyle "yeni kara film" adı altında yeni bir tür yarattığını ileri süren eleştirmenler de olmuştur.

Coen Biraderler' e Cannes Film Festivali' nde en iyi yönetmen ödülünü kazandıran ve özellikle kahramanları ile dikkat çeken bu filmde, sadece kendinizden bir parça bulmakla kalmayacaksınız.
 

Memento

http://www.imdb.com/title/tt0243133/?ref_=fn_al_tt_2
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder