The Giver - Seçilmiş (2014)
Amerikalı yazar Lois Lowry' nin romanından sinemaya uyarlanan filmdir.

Filmimiz ütopik bir dünyada geçmektedir. Bu dünyada insanların hafızalarında bulunan geçmişe ait anılar ve bilgiler silinmektedir. Bu sayede insanların hafızalarında yalan, savaş, hırsızlık, suç gibi unsurlar yoktur.

Tarihleri ile hiç bir bağlantısı kalmayan nesiller yetiştirilmektedir. "Yaşlılar" adı verilen yönetici grup düşünce, renk, din gibi farklılığı tanımlayan tüm etkenleri ortadan kaldırmıştır. İklimin tek tip olduğu, kendi aileleri dışında insanlara dokunmanın yasak olduğu, uyku saatlerinin belli olduğu, her yerin kameralarla izlendiği, sınırların emirlerle çizildiği bir dünyada yaşamaktadırlar.

Gençler belli bir yaşa geldiklerinde seçme ve sorgulama hakları olmadan yaşlılar tarafından kendileri için seçilen görevi yapmak zorundadırlar. İçlerinden bir kişi yaşlılar tarafından seçilmiş kişi kabul edilir. Tabii ki bu kişi kahramanımız Jonah' tan başkası değildir.

Jonah'a verilen görev de 'The Giver' isimli yaşlı bir adamın yanında çalışıp, insanlığın hafızalarından silinen geçmişi öğrenmektir. Zamanla acının, kederin ve savaşların olmadığı bu mükemmel dünyada Jonah gerçek duyguları ve gerçek dünyayı aramaya başlar. Mükemmel dünyalarının çok da mükemmel olmadığını fark eder.

Phillip Noyce'un yönettiği filmde genç oyuncu Brenton Thwaites başrolü üstlenirken, Jeff Bridges, Meryl Streep, Katie Holmes ve Alexander Skarsgård gibi deneyimli oyuncular bulunmaktadır.

Sıkılmadan izleyeceğiniz bu ütopik dünyanın, her ütopik dünyada olduğu gibi bence sonu çok başarılı değil. Çok daha derinlere inilecek bir konusu varken, biraz aceleye gelmiş gibi.

İyi vakit geçirmek ve kötü anıların bile değerli olduğunu anlamak
için keyifle izlenecek bir film.
 

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt0435651/?ref_=nv_sr_1

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder