The Fantastic Four - Fantastic Dörtlü (2015)


Fantastik Dörtlü 'yu duymayan, bilmeyen yoktur sanırım. Marvel Comics tarafından yaratılan hayali kahramanlar topluluğudur. İlk çizgi romanı 1961 yılında çıkmıştır.


Reed Richards bir bilim insanıdır. Uzayla ilgili birçok araştırma yapan Reed Richards' ın en büyük yardımcıları karısı Susan Richards ve onun erkek kardeşi Johnny Storm ve arkadaşı Ben Grimm' dir. Uzay gemisi üzerinde çalışan Reed Richards ve Sue Richards, Johnny Storm ve Ben Grimm normal uçuş gününden bir gün önce gizlice uzay gemisini uçuşa hazırlayıp uçururlar. Uzay gemisi normal bir şekilde kalkar, uzayda yol alırken birdenbire kozmik radyasyon ışınlarına maruz kalırlar. Bu ışınlar hepsinin üzerinde değişikliklere yol açar.

Hepsi kozmik radyasyon ışınlarından dolayı bayılırlar. Geminin yardımcı pilotu uzay gemisini normal bir şekilde dünyaya indirir. Kozmik ışınlar yüzünden Reed Richards' ın her yeri uzamaya başlar.Sue Richards ise görünmez kadın olur. Johnny Storm Alev adam' a Ben Grimm ise Taş Adam 'a dönüşür. Fantastik Dörtlü bir takımdır, her zaman birlikte hareket ederler ve olayların üstesinden gelirler.Çocukluğumun en güzel sabahları  aralarında Fantastik Dörtlü' nün de bulunduğu çizgi film kuşaklarını izlemekle geçti. O zamanlar çizgi filmler sade, basit, insanı yormayan çizgilere sahipti. Çizimler o kadar başarılı  olmasada önemli olan hep iyilerin kazanıyor olmasıydı. Arada bir çizgi film kanallarına bakıyorum ama en fazla 5 dk. dayanabiliyorum. 3 boyut saçmalıkları, anlamsız renkler, insanı izlerken yoran çizgiler. Bilemiyorum belki ben büyüdüm belki de yeni neslin çizgi film anlayışı değişti.


Neyse; dönelim konumuz Fantastik Dörtlü' ye senaryo bakımından kitlenen Amerikan sinemasının Marvel Comic, DC Comic gibi çizgi roman kahramanlarına saldırdığının hepimiz farkındayız. Fantastik Dörtlü' de bu saldırıdan fazlasıyla başarısız bir şekilde nasibini aldı.  Fantastic Four (Fantastik Dörtlü) 2005 yılında , Fantastic 4: Rise of the Silver Surfer (Fantastik 4: Gümüş Sörfçü' nün Yükselişi) da 2007 yılında beyaz perde ile tanıştılar. İki film de birbirinden felaketti. Senaryo, oyunculuk, kurgu elini nereye atarsan orası elinde kalıyordu. Susan Storm (Görünmez Kadın) ' u canlandıran güzeller güzeli Jessica Alba bile filmleri kurtaramadı. The Thing (Şey) o kadar başarısızdı ki görsel olarak, al onu çaya batır sonrada bir güzel kurabiye diye götür:)

Filmlerin bu kadar başarısız olmasının tek sebebi bence iki filminde yönetmeni olan Tim Story, tam anlamıyla rezil bir iş çıkarmayı başarmış. Kendisinin çizgi roman ve çizgi sinemadan bir haber olduğuna eminim. Sanırım eş dost muhabbetlerinden dolayı al bu filmleri de sen yönet Tim demişler.
Oda siz misiniz bunu diyen diyerek, duman etmiş ortalığı...


Şimdi gelelim bu yazıyı yazmamın amacına The Fantastic Four 2015 yılının ortalarında yeni versiyonu ile izleyicilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Hikaye sil baştan başlıyor, en güzel tarafı da Tim Story olmadan.

Filmin yönetmeni benimde çok beğendiğim 2012 yılında çekilen Chronicle (Doğaüstü) filminin de yönetmeni olan Josh Trank. Chronicle filminde süper güçleri olan insanlara bakış açısı çok iyiydi. Umarım ona benzer bir iş çıkarır. Filmin ilk fragmanı bile önceki filmleri gölgede bırakmaya yetti.


Fantastic Four Official Trailer #2


Fantastic Four Official Trailer #1

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt1502712/?ref_=nv_sr_1
http://collider.com/the-fantastic-four-movie-details-josh-trank/
http://www.fantasticfourmovie.com/?locale=UK
http://marvel.com/comics/issue/12894/fantastic_four_1961_1
http://www.comicbookmovie.com/fansites/markcassidycbm/news/?a=114270

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder