The Equalizer - Adalet (2014)
The Equalizer 1985 -1989 yılları arasında çekilen TV dizisinin beyaz perdeye uyarlanmış halidir.

Filmin yönetmeni; Antoine Fuqua 2001 yılında Denzel Washington'ın başrol oyanadığı, Training Day (İlk Gün) filminin de yönetmenidir. Denzel Washington, Training Day filmindeki performansı ile en iyi erkek oyuncu Oscarını almıştı.

Denzel Washington' ın canlandırdığı Robert McCall karakteri tüm geçmişini geride bırakmış, kendi halinde, iyilik sever bir insandır. Şehrin büyük kısmına hakim olan Rus mafyasının himayesindeki Teri isimli genç bir kadınla tanışır. Acımasız Rus mafyası Teri'nin başına ciddi anlamda bela olunca da, geçmişini unutmak isteyen Robert, adaleti eskiden olduğu gibi kendisi sağlamaya karar verir.

Adalet hakkındaki düşüncelerimizi zorlamakla birlikte, adaletin bir şekilde şiddetle sağlanabileceği seçeneğini de bünyeye kabul ettirir. Her şehre bir Robert lazım diyebiliriz.

Aksiyon, gerilim türündeki film standart bir intikam filmi gibi gözükse de, Robert McCall'un geçmiş yaşamından kaynaklı mükemmeliyetçilik, zaman takıntısı ve takıntılı davranışları karakteri çok başarılı bir hale getiriyor.

Denzel Washington'ın başarılı oyunculuğu filmin çekimleri, akıcı kurgusu, dövüş koreografileri ile birleşince aslında sıradan olan konuyu heyecan içinde izleyebileceğimiz bir film haline getiriyor. Göze çarpan bir diğer ayrıntı ise Robert'ın şiddete başvuracağı zaman olacak olan olayları zihninde kurgulaması ve jenerik tadında canlandırması filme ayrıca keyif katıyor.

Son olarak bazı abartılı sahneler olsa da Robert McCall'ın Jason Bourne ve Bryan Mills karakterlerine çok sağlam bir rakip olduğunu düşünüyorum. Bourne ve Taken serisini sevdiyseniz bu filmi soluksuz izleyeceğinizden eminim.
 

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt0455944/?ref_=nv_sr_1
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder