Starred Up - Yüksek Risk (2013)
Aşırı şiddet eğilimi ve öfke sorunları nedeni ile genç mahkum Erik, yetişkin hükümlülerin bulunduğu bir hapishaneye sevk edilir. Aynı zamanda babasının da mahkum olarak bulunduğu hapishanede kendini gardiyanlardan korumayı öğrenmesi, diğer mahkumlarla anlaşmayı öğrenmesi ve hapishanede acımasız olarak tanımlanan babasıyla da yüzleşmesi gerekmektedir.

Yönetmenliğini David Mackenzie' nin yaptığı drama türündeki İngiliz filmi hapishane filmleri arasında benim gözümde ilk 10' a girmiştir. Tamamı hapishanede geçen film, insana kapalı yer duygusunu en üst düzeyde yaşatmayı başarıyor.

Ödüllü psikoterapist Jonathan Asser' ın kitabından sinemaya uyarlanan filmde, hapishanedeki mahkumlar üzerinde toplu terapi yapılması da hikayeye çok güzel yedirilmiştir.

Filimde çok fazla bir hareketlilik olmamasına rağmen seyirciyi kesinlikle sıkmıyor. Akıcı bir anlatımı var. Anlık ortam gerilmeleri ve atmosfer son derece başarılı. Filmde hiç müzik kullanılmamış. Hapishanenin o uğultulu koridorları, demir kapıların gıcırdama ve çarpma sesleri ile seyirci baş başa bırakılmış.

Bazı eleştirmenlere göre A Prophet (Yeraltı Peygamberi) ve Celda 211 (Hücre 211) filmlerinden sonra gelen en başarılı hapishane filmidir. Sert baba ve her zaman savaşmaya hazır oğul arasındaki ilişki görülmeye değer. Ödüllü saf kan hapishane filmidir.


HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt2567712/awards?ref_=tt_awd
http://www.imdb.com/title/tt2567712/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder