Seven Samurai / "Shichinin no samura" - Yedi Samuray (1954)Akira Kurosawa' nın yazıp yönettiği bu film 3.5 saatlik bir başyapıt. Film siyah-beyaz ve Japoncadır. Görsellik, senaryo, yönetmenlik, kostümler, atmosfer zamanının çok ilerisinde. Savaş sahneleri günümüz filmlerine taş çıkarır. Arkanıza yaslanın ve bu müthiş eserin içinde kaybolun.

Haydutların saldırılarından bıkmış olan fakir köylüler kendilerini korumaları için Usta Samurai Kambei' den yardım isterler. Usta Samurai Kambei bu yardım isteğini karşılıksız bırakmaz ve kendisiyle birlikte haydutlara karşı duracak 6 kişi daha bulur.

Ölmeden önce kesinlikle izlenilmesi gereken bir film. Hollywood sineması bu başyapıttan çok etkilenmiştir. Bir çok filmine konu etmiştir. Yul Brynner' ın oynadığı The Magnificent Seven (Muhteşem Yedili) 'da Akira Kurosawa filminin western versiyonudur.

The Lord of the Rings 'in bu filimden daha üst sıralarda olması her ne kadar IMDB' yi ve popüler kültürü sorgulamama sebep olsa da, bir çok ödüle sahip olan bu film, IMDB' nin Top 250 listesinde 20. sıradadır.

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt0047478/?ref_=fn_al_tt_1

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder