Seven Psychopaths - Yedi Psikopat (2012)


Kara mizah malesef ana akım izleyiciler arasında fazlasıyla es geçilen, bana göre ise gerçek hayatı en iyi yansıtan anlatım biçimidir. Şahsen,  “eki eki” şeklinde güldüren Sex Tape gibi ucuz filmlerle zamanımı harcamaktansa, akıllı bir senaryoyu, titizlikle çizilmiş karakterlerle aktaran ve “biz komedi filmiyiz, çok güldüreceğiz“ iddiasının aksine komediyi bir baharat gibi kullanan filmleri tercih ederim.

Seven Psychopath' ı her ne kadar iki yıl kadar geçikmeli izlesem de beni bu konuda fazlasıyla tatmin etti diyebilirim.

Filmde, inkar etmesine rağmen alkolik olan, senarist Marty’nin (Colin Farrell) son senaryosu Yedi Psikopat'a ilham bulma çabasını izliyoruz.Marty, köpek fidyeciğili ile geçimini sağlayan en yakın arkadaşı Billy’den (Sam Rockwell) ilham konusunda yardım alıyor.Bu konuda fazlasıyla istekli olan Billy, ilginç mesleği gereği, bir mafya babası olan Costello'nun (Woody Harrelson) köpeğini kaçırıyor ve filmdeki ana psikopatlardan birisi olacak bu duygusal karakteri hikayeye dahil ediyor.
Costello, köpeğini geri almak için sınır tanımıyor ve burada gerçek bir psikopat olduğunu görüyoruz.Yolları ise nevi şahsına münhasır , derin bir hristiyan olan Hans (Christopher Walken) ile kesiştiğinde işler hem biraz daha karışıyor hem de karakterlerin geçmişleri biraz daha merak uyandırır hale geliyor.

Karakterler ve oyunculuklardan söz edersek, anlatılan tüm psikopatlar bence tadında çizilmiş, kimisinin haklı gerekçesi var, kimisi ise tam anlamıyla bir psikopat ama en önemlisi seçilen oyuncular karakterlerin hakkını veriyor.

Colin Farrell her ne kadar pek sevilmeyen bir aktör olsa da İrlandalılığını eğlenceli aksanıyla iyi yansıtmış.İşin ilginci yönetmen Martin McDonagh’ın önceki başyapıtı olan In Bruges’deki karakterinin tam aksi bir rolde ve bana göre ikisini de çok iyi taşımış.Sam Rockwell’nın performansı her zamanki gibi iyi, insanın başını belaya sokan ama yollarınızı bir türlü ayıramadığınız arkadaşlarınız vardır ya, Billy, işte tam öyle biri ve Sam Rockwell bu karakterin hakkını veriyor.Woody Harrelson yine doğru seçim olduğunu kanıtlıyor, kırılgan psikopat rolünü harika taşıyor.Christopher Walken’a gelince, benim en favori aktörlerimden birisi olan efsane oyuncu film’e imzasını atıyor, geçmişi çok iyi tasarlanmış bu karakteri başka kim oynardı, açıkcası aklıma pek bir isim gelmiyor.

Kendi içerisinde minik twist’ler içeren, karakterlerin geçmişlerini sürekli merak ettiren ve ilglinizi bir an bile düşürtmeyen bir tempoda anlatılmış Seven Psychopath, eğer halen izlemediyseniz iyi bir Suç-Komedi-Dram. Komedi’nin altını çiziyorum, ucuz wacky komedilerden değil, ama beni birçok yerinde güldürdü.Bir alıntı verirsek;


Fransızların Peyniri, İspanyolların Boğa Güreşi, İrlandalıların da Alkolikliği var…


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder