Searching For Sugar Man / Bir Şarkını Peşinde (2013)
Searching For Sugar Man, tam anlamıyla bir belgesel. Aslında ben belgesellerden çok sıkılırım, sürekli ekrana bir başkası çıkar, altta ismi yazar, bıdı bıdı konuşur, sonra “bakın konuyla ilgili başka bir hikayem var” diyen başka bir adam çıkar ekrana. Çok sıkıcı gelir.Di:)

Belgeselleri sevmememe rağmen bu belgesel film, hem trajik, hem tuhaf, hem hüzünlü bir öykü, ayrıca hem başarısızlık, hem de başarı öyküsü.

Belgeseldeki anlatılan kişi, Sixto Rodriguez, ABD'de çok güzel, çok başarılı olacağı düşünülen bir albüme imza atmış. Fakat albüm hiç satmamış. Rodriguez de bir kaç hüsranın daha ardından ortadan kaybolmuş. ABD'li bir genç kızın Güney Afrika'daki sevgilisine bir albüm kopyası götürmesi sonucu orada çok tutulmuş, albüm hiç bir yerde satılmadığından da milyonlarca defa kopyalanarak Güney Afrika'yı sarmış. Kim bu Rodriguez, nasıl buluruz derken öldüğü, sahnede kendisini yaktığı, kafasına bir silah dayayıp tetiği çektiği gibi şehir efsaneleri yayılmış. Film Sixto Rodriguez'in arayışının hikayesi.

Filmin beni en çok rahatsız eden yanı, hatta filmi izlerken yüksek sesle de söylemiştim, yetmiş yaşında adamı bütün belgesel boyunca yürütmüşler. İnsaf :))

Filmin En iyi Belgesel dalında ödülleri var. Tüylerinizi ürperteceğine emin olduğum bir film. Tavsiye ederim.

Esi


http://www.imdb.com/title/tt2125608/


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder