RoboCop (2014)

Sinema sektörü ne zaman umutsuzluğa düşse eski başarılı filmleri günümüz teknolojisi ile yeniden çekme işine giriyor. Genelde de işler istenildiği gibi gitmiyor, film eski ruhunu kaybediyor ve hayran kitlesine çok uzak düşüyor. Bu mantalite ile yaklaştığım, 2014 yapımı José Padilha' nın yönettiği RoboCop filmi, 1987 yapımı Paul Verhoeven' nın yönettiği filmin daha güncel ve daha sağlam görseller ile süslemiş hali diyebiliriz.

Ama bu güncel çekimde benim ve arkadaşlarımın beklediği hayal kırıklığı ile karşılaşmadık. Film neredeyse bütün beklentilerimizi karşıladı. Yeni RoboCop' u Killing dizisinde Stephen Holder karakterini canlandıran Joel Kinnaman oynuyor. Bence role tam anlamı ile oturmuş. Özellikle tepkisiz boş bakışlarını, anlık duygu yükselmelerini karaktere çok güzel yansıtmış. RoboCop' un eski hantal Kola makinesi halinden eser kalmamış. Gayet hareketli, enerji patlaması yaşamış bir robota dönüşmüş.

Film boyunca ilk ve efsane RoboCop olan Peter Weller bir yerlerden çıkarak bize ufak bir sürpriz yapacak mı diye beklesem de bu beklentilerim boşa çıktı :( En azından OmniCorp ya da OCP şirketlerinde bir müdürlük verselerdi. Filmde çok fazla aksiyon beklerken ölçülü aksiyon ve bir babanın dramı ile karşılaştık. Drama yönünün ön plana çıkartılması benim beğenimi kazandı.

Filmde Alex' e Robot teknolojisi ile can veren Dr. Norton karakteri ile Gary Oldman ve kötü patron Raymond Sellars rolünde de Michael Keaton eşlik ediyor. RoboCop' un bilindik insan-makine bocalaması ve onu bu hale getirenlerden intikam alması konu ediliyor. Ayrıca silah tutan elinin robot el olmaması da olaya güzellik katmış. Giriş filmi olarak başarılı olan filmin devam filmleri de gelecektir.

Son olarak eski filmin müziklerine sadık kalsalar da sadık bir ortak olan Polis Memuru Anne Lewis’ i de bu filmde görseydik güzel olurdu. Benim jenerasyonumun izlerken keyif alacağını düşünüyorum.

HIrT;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder