Predestination (2014)
Robert A. Heinlein'ın kısa hikayesi 'All You Zombies' den uyarlanmıştır. Avustralya yapımı olan film, bilim-kurgu ve polisiyenin güzel harmanlanmış halidir. Film ‘ Daybreakers’ filminin de yönetmenliğini yapan Michael ve Peter Spierig kardeşler tarafından yazılıp, yönetilmiştir.

Fiyasko Bombacısı ismi ile bilinen, binalara bombalar kurup yüzlerce insanın ölümüne sebep veren bir teröristi durdurmak için geçmişe gönderilen bir ajanın hikayesi anlatılıyor.

Konuyu okur okumaz klasik geçmişe gidip her şeyi düzelten kahraman filmi derseniz bence yazık edersiniz. Bilim Kurgu olmasına rağmen neredeyse çok az özel efekte sahip olan filmdir. Ucuza nasıl güzel film çekilir diye okullarda bile okutula bilinir.

Kafanızı duman eden, kısa devre yapmanızı sağlayan bir kurgusu vardır. Film bittikten yaklaşık bir saat sonra bir şeyler şekillenmeye başlıyor aklınızda. Sonraki 30 dakikada ise baş roldeki Ethan Hawke’ ın yerinde ben olsaydım acaba ne yapardım demekten kendinizi alamıyorsunuz.

Akıcı, insanı sıkmayan, merak duygusunu hep yüksek tutan bir anlatımı var. Atmosfer ve oyunculuklar oldukça başarılı. ‘Looper’, ‘Edge of Tomorrow’ tarzındaki filmleri izlerken keyif aldıysanız tam size göre diyebilirim. Filmi izledikten sonra, http://en.wikipedia.org/wiki/Predestination_paradox yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Son olarak yazılım sektöründe iseniz ve benim gibi recursive algoritmalara bir hayranlığınız varsa, içinde kaybolabileceğiniz bir filmdir.

HIrT;


http://www.imdb.com/title/tt2397535/?ref_=nv_sr_1
http://en.wikipedia.org/wiki/Recursion

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder