My Way / "Mai wei" - Benim Yolum (2011)

2011 yılına ait Güney Kore yapımı savaş, dram türündeki filmdir. Saving Private Ryan' dan sonraki en gerçekçi savaş sahnelerine ve atmosfere sahiptir. Her şey tam anlamıyla realistik. Filmin yönetmeni Amerikalı olsaydı, film çok daha başka yerlere gelebilirdi.

Koreli Jun-Shik çok iyi anlaşamadığı, kendisine sürekli rakip olan Japon Tatsuo' nun asker dedesinin yanında çalışmaktadır. Her ikisinin de hayali düzenlenecek olan olimpiyatlara maraton koşucusu olarak katılmaktır. Küçük yaşlarından itibaren yarışlara katılarak hazırlıklarını sürdürürler.

Aradan yıllar geçer. İkinci Dünya Savaşı patlak verir. İkisi de orduya alınır. Tatsuo, Shik’in olduğu askeri birliğin komutanı olur. Fakat çok zaman geçmeden ikisi de esir olarak Sovyetlerin eline düşer. Kaçmayı başarsalar da bu sefer Almanlara yakalanırlar ve ayrılırlar. Yıllar sonra 1944'de Normandiya kıyılarında tekrar karşılaşırlar.

Film yaşanmış gerçek bir öyküden yola çıkılarak çekilmiştir. Bir çok mekanda geçmekte olan filmde ayrıca birden fazla dil kullanılmıştır. Uzun bir film, ama sıkıcı değil. Aşırı gerçekçi savaş sahneleri için defalarca izlenebilir.

Savaşın ve sefaletin insanların egolarını nasıl değiştirdiğinin ispatıdır aslında.
 

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt1606384/?ref_=nv_sr_1 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder